İnovasyon: Bu drone’lar 5G’yi gökyüzünden yere ışınlayabilir

0

5G için yeni direkler inşa etmeyi unutun! Bu drone’lar 5G antenleri ile 20 bin metre yükseklikteki stratosfer’de aktif şekilde çalışabiliyor…

Dünyanın her yerinde gelecekteki 5G ağları için hummalı bir çalışma var. Teknolojinin nasıl güvenli ve daha uygun maliyet eşliğinde sunulacağı konusu da hızla ivmelenen bir araştırma konusu. İşte bu noktada Birleşik Krallık merkezli iki şirket, 5G bağlantısı için alışılmışın dışında bir konsept geliştirdi.

Mühendislik firması Cambridge Consultants ve telekomünikasyon şirketi Stratospheric Platforms Limited (SPL), yerden 20 bin metre yükseklikte uçan drone’lara takılan antenleri ile 5G ışınlarının gökyüzünden yayılabildiğini kanıtladı.

Test edilen prototipin ileri safhasının 5G teknolojisini 3 metrekarelik anteni ile 140 kilometreye kadar olan alana yayabileceği belirtiliyor.  Antenlerin hidrojenle çalışan sıfır emisyonlu drone’lara entegre edileceği ve 5G ekipmanını 9 güne kadar taşıyabileceği de aktarılan bilgiler arasında. 9 gün sonra yere inilmesi gerekiyor…

60 adet ‘özel’ drone yeterli…

Cambridge Consultants’a göre, antenlerle donatılmış 60 drone’dan oluşan bir filo, 242.495 km² yüzölçüme sahip Birleşik Krallık’ın tamamına 5G bağlantısı sunabilir.

En nihayetinde ise telekomünikasyon ekipmanıyla donatılabilen ve stratosferde bir ‘telekomikasyon direği’ görevi üstlenen uçaklar geliştirilmesi esas alınıyor. Bu aşamada 5G antenlerinin bir hayli küçültülmesi gerekliliği de öne çıkıyor.

Gelişmeleri merakla takip edilen çalışmalarla birlikte söz konusu projenin Birleşik Krallık genelinde 100 Gbps’yi aşan mobil bağlantı hızlarını sunmak için son derece inovatif olduğuna şüphe yok.
Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın