İngiltere’de siber güvenlik için tesis inşa edilecek

0

security_lock_unlocked_circuit_board_vulnerability_threat_hacker_crime_thinkstock-100470828-primary.idge

Siber tehditler sadece son kullanıcıyı ya da teknoloji alanındaki şirketleri, çeşitli şirketlerin web ortamlarını hedef almıyor; devlet kurumları da risk altında. Bu alanda teknolojik adımlar dünyanın birçok ülkesinde atılıyor. Türkiye’de de siber tehditlere yönelik birimler mevcut ve bu alanda yatırımlar gerçekleştiriliyor. Öte yandan bazı ülkelerde konunun gelecek ayağına bir hayli yüksek bütçeli-dev-yatırımlar da hız kesmeden devam ediyor. Bu konuda en yeni örnek İngiltere…

İngiltere’de devlet kurumlarına yönelik siber saldırıların önüne geçmek, zaafların önlenmesini sağlamak ve en temel şekliyle yapıyı daha da kuvvetlendirmek adına önemli adımlar atılıyor. Buna göre İngiltere’de siber güvenlik harcamaları, önümüzde beş yıl için 2 milyar sterlini bulacak. Ayrılan bu teknoloji bütçesinin temel taşlarından biri ise Wiltshire’de kurulacak Siber Güvenlik Operasyonları Merkezi olacak.

160 milyon dolara malolacağı kaydedilen merkez, son teknoloji ile donatılırken içeri yetkisiz giriş çıkışlar ve dışarıdan erişim imkansız olacak. Çalışanları ise eski siber suçlular ve beyaz yakalı hacker’lar olacak. Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde çoğu hacker, kimi açıkları bulup ilgili şirketlere satarak para kazanıyorlar. Bu alanda çalışan kimseler, İngiltere hükümetine bağlı olarak doğrudan resmi kuruluşların altyapısı için çalışacaklar. Söz konusu proje için düğmeye basılmış durumda ve birimin de İngiltere Savunma Bakanı’nın bünyesinde olacağı kaydediliyor.

Cevap bırakın