İngiltere’de ciddi boyutta azalan arı popülasyonunu koruma yönünde yeni adımlar

0

120241-810a59cc-7cd3-11e3-897f-d21e3ddd1df9

Arı sayısındaki azalmanın bitki çeşitliliği ve gıda zincirini tehdit eder boyutta olduğu İngiltere’de bu durumu tersine çevirme yönünde adımlar sıklaşıyor.

Ülkede kentleşmede görülen artışla birlikte arı popülasyonu ciddi seviyede düşmüş durumda ve bunun en temel sonucu olarak da bitkilerin sayısı ve verimliliğinde de azalma görülüyor. Sürecin mevcut hızla devam etmesi halinde ilerleyen yıllarda gıda sorunlarının baş gösterebileceği kaydediliyor.

Çip yerleştirildi

Araştırmacılar, mevcut arıların üzerine takip edilebilmeleri için bir çip yapıştırmaya başladılar. EuroNews’in haberine göre şimdiye kadar doğal ortamlarındaki 700’e yakın arıya yerleştirilen çipler, canlıların korunmasında etkin rol oynayacak. Londra’da şimdiden çiçeklerin üzerinde, sırtlarında numaralar bulunan arılar görülmeye başlandı. İlginç görüntüler, halkın da farkındalık kazanmasında etkili oldu. Ülkedeki her arı adeta altın değerinde.

Altında yapıştırıcı olan çipin yakalanan arıların sırt kısmına yerleştirildiği belirtilirken metodun canlılara zarar vermediğinin de altı çizildi.

Londra Belediyesi: Balkonlarda çiçek koyun

İngiltere’de arıların popülasyonunun artması için geçtiğimiz aylarda Londra’da halkın balkonlara canlılara gıda maiyetinde çiçekli bitkiler yerleştirmesi istenmişti. Avrupa’da yüksek kentleşme ile birlikte arıların sayısı hızla artıyor ve devamında besin döngüsü açısından ciddi risklerin görülebileceği belirtiliyor.

Bilim dünyasına dair gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın