Infinity-O ekran ile ekran teknolojileri değişiyor!

0

Hatırlarsanız bundan sadece birkaç yıl önce Xiaomi Mi Mix ile beraber ilk kez delicesine bir ekran kasa oranına kavuşmuştuk. İşte bu noktadan sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi ve dünyanın en büyük telefon üreticileri birbirinden güzel ekranları bizlerle buluşturdular.

Bu firmalar arasında yer alan samsung ekran kasa oranını iyileştirdiği ilk telefonları Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modellerini 2017 yılında bizlerle buluşturdu. Üstelik bu telefonların ekranının özel bir adı vardı: Infinity Screen (Sonsuz Ekran).

Ardından Apple telefonların üst kısmına bir çentik yerleştirerek ekran kasa oranında kendi açısından en doğru kararı vermiş oldu. Apple’ın çentiğiyle beraber birçok üretici kendi çentik tasarımlarını telefonlara uyguladılar.

Yine de yeterli değildi. 2018 kasa oranlarında önemli arayışlarla geçti. Xiaomi ve Vivo kızaklı modellerle bu arayışa katkıda bulunurken, Samsung önemli bir karar alarak son yılların en dikkat çekici ekran teknolojisini tanıttı. Bu kez Infinity-O ekranlar bizlerle olacaktı.

Infinity-O basitçe ekran kasa oranında çok yüksek seviyelere ulaşabilmek için ön kameranın ekran içerisine gömülmesini içeriyor. Böylece ekranın üst köşesinde bulunan ufacık bir delik kamera için yeterli alanı sağlıyor. İlk başta oldukça dikkat çekici, hatta tuhaf duran bu ekran teknolojisi sayesinde oranlar kolayca yüzde 90’ların üzerine çıkabiliyor.

Bu alanda ilk tanıtılan telefon Aralık ayında bizlerle buluşan Galaxy A8s oldu. Samsung’un, 2019 ve 2020 yıllarında çıkaracağı akıllı telefonlarda önemli birçok özelliği ekranın altına gömerek, ekran kasa oranını en üst seviyelere planladığı zaten biliyoruz. Bunun kanıtı olarak öne sürülen model, dikkat çeken teknik donanımıyla da ön plana çıkmayı başarıyor.

Elbette Galaxy A8s ve onun teknoloji bizler için biraz kursakta kalan sevinç gibi oldu. Telefonu Çin pazarına özel olarak sunan şirket, bu teknolojinin ilk örneğinden Amerika ve Avrupa bölgelerini mahrum bıraktı.

Ocak ayına ise beklenen duyuru geldi ve Samsung, müjdeli haberi sonunda verdi. Güney Kore‘de düzenlenen lansman ile birlikte Galaxy A9 Pro 2019 modelini tanıtan teknoloji devi, bu modelin Avrupa ve Amerika’daki kullanıcılar için de satışa sunulacağını da duyurdu. Böylece herkesin merak ettiği Galaxy A8s modeli, Avrupa ve Amerika pazarına Galaxy A9 Pro 2019 olarak giriş yapmış oldu.

Elimizdeki tek model bu olduğu için Galaxy A9 Pro’yu yeni ekran teknolojisi için yakından incelemek gerekiyor. Infinity-O ekran tasarımına da şöyle bir göz attığımızda bizleri oldukça geniş bir kamera deliği karşılıyor. Yapılan sızıntılardan biraz daha geniş bir ön kamera sensörü ile karşımıza çıkan A9 Pro‘da ekran çerçevelerinin de tamamen kaldırılmadığı da görülüyor.

Infinity-O aslına bakarsanız çerçevelerden kurtulmak üzere bir tasarım anlayışını yansıtmak için oluşturuldu. Galaxy A9 Pro’da çerçeve olmasının en büyük sebebi, Samsung’un muhtemelen bu teknolojiyi asıl olarak Galaxy S10’lar için saklamasında yatıyor.

Bu güzel teknolojinin bizlere nasıl bir fayda sağlayacağını ise önümüzdeki aylarda görmeye başlayacağız. Galaxy S10, S10+ ve S10e modellerinin satışa çıkmasıyla bambaşka bir döneme adım atmış olacağız.

Cevap bırakın