Immortals Fenyx Rising İncelemesi

0

Uzun süredir açık dünya oyunlarıyla dikkat çeken Ubisoft, bu kez Immortals Fenyx Rising ile kendi açık dünya konseptine yepyeni bir bakıl açısı kazandırıyor.

Oyuncuları Antik Yunanistan’a dönemine taşıyan Immortals Fenyx Rising eğlenceli ve sürükleyici oyun yapısıyla ön plana çıkıyor. Bu yönüyle diğer tüm Ubisoft oyunlarının arasından sıyrılmayı başaran Immortals Fenyx Rising, başarılı oynanışıyla ve hikaye anlatımıyla oyuncuları oyun ile bütünleştirmeyi de başarıyor.

Ubisoft’un son zamanlarda piyasaya sürmüş olduğu en dikkat çekici yapımlarında biri olan Immortals: Fenyx Rising, Antik Yunan temasını bolca aksiyon ve komediyle birleştiriyor. Oyunun hikayesine göreyse antik Yunan mitolojik tanrısı Typhon, dünyanın kaderini tehdit ediyor.

Dünyanın kaderine tehdit eden Typhon’u durdurmak adına biz de Antik Yunan mitolojisine göre yarı tanrı olan Fenxy’i canlandırıyoruz. Typhon’un tehditlerini durdurmak için yola koyulan Fenxy ise bu yolculuğu boyunca çeşitli mitolojik varlıklarla karşıda mücadele ediyor.

Oyunda ise Ares’ten Zeus’a kadar birçok mitolojik tanrıda yer alıyor. Özellikle oyunun eğlenceli kısmı ise burada başlıyor. Oyunda özellikle hikaye anlatımına özen gösteren Ubisoft, Antik Yunan temasını ise oldukça eğlenceli ve bir o kadar komik bir hikaye anlatımıyla oyunu daha da renkli bir hale getiriyor.

Oyun dünyası ve hikaye temasıyla oyuncular ile bütünleşmesi başaran Immortals Fenyx Rising, aynı zamanda hikaye işleyişiyle de ön plana çıkıyor. Özellikle bu kısımda olay örgüsü bakımından oyuncuları sürekli merak içerisinde bırakan yapım, ayrıca anlatıcılar eşliğinde oyuncuları saatlerce ekran başına kilitlemeyi de başarıyor.

Anlatıcılardan söz etmişken; Prometheus ve Zeus’un oyunun dış sesleri olarak karşımıza çıkıyor. Dış sesler oyuna ayrı bir keyif katıyor ve onları dinlemek oldukça eğlenceli. Günümüze bolca gönderme yapan ve oyuncuyla oyun arasındaki duvarı yıkan Zeus ve Prometheus, Immortals: Fenyx Rising’in en güçlü yanları arasında yer alıyor.

Immortals Fenyx Rising, oynanış tarafında gerçekten de Ubisoft’un en iyi oyunlarından biri olmuş. Bunu söylerken biraz abarttığımı düşünebilirsiniz, ama düşmanla olan kapışmamız sırasında bizleri öyle güzel sahnelerle karşılaşıyor, öyle güzel kombolar yapıyoruz ki, Fenyx sizi 2020’den alıp, Prince of Persia: Warrior Within dönemine götürüyor.

Oynanış tarafında belirtmem gerekiyor ki, Fenyx’in gerçekçi olma gibi bir gayesi bulunmuyor. Bu yüzden oyunda tonlarca özel gücü ve farklı farklı yetenekleri kullanabiliyorsunuz. Bu yetenekleri istediğiniz gibi geliştirebilir ve tamamen kendinize özel bir oyun stili yaratabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Ubisoft bunu AC: Odyssey’de de denemişti. Bu bakımdan Ubisoft’un yeni oyununun özellikle karakter ve yetenek geliştirme kısmında Odyssey ile benzerlik gösterdiğine şahit olmaktayız.

Ayrıca oyunda bulduğunuz zırh parçaları da hem yeteneklerinize hem de toplam istatiklerinize olumlu yönden katkı sağlıyor. Eğer, karakterinizi daha da geliştirmek istiyorsanız oyunun haritasında tabiri caizse her deliğe girmeniz gerekiyor.

Immortals Fenyx Rising Oynanış Detayları

Fenyx’i özel kılan yönlerden biri ise oldukça ince düşünülerek hazırlanan oynanış mekanikleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kısımdaysa karakterimizi havadayken de düşmanlarından kaçınma hareketi yapabiliyor. Tabi, bu kısımda bizleri bazı ufak hatalar karşılasa da bu hataların oyunun çıkısının ardından tamamen düzeltileceğini düşünüyoruz.

Oyunun diğer bir önemli özelliği ise süzülme mekaniği. Bu mekaniği ise oyuncular oyunda bir yerden başka bir yere gitmek için kullanabiliyorlar. Böylece oyuncular haritada gitmek istediklerini noktaya süzülerek ulaşabiliyorlar. Bu mekanik hakkında düşüncelerimi belirtecek olursam, süzülme mekaniğinin sırasında kontrol bana biraz sınırlı ve yavan geldi.

Ubisoft’un aksiyon oyunlarında ve özellikle Assassin’s Creed serisinde en çok şikayet ettiğimiz noktalardan biri olan vuruş hissi problemi Immortals: Fenyx Rising ile tarihe karışmış gibi görünüyor. Gerçi bu güzel vuruş hissi sadece Fenyx’e özel olabilir çünkü Valhalla’nın oynanışına baktığımda işler pek de parlak görünmüyor.

Fenyx sizi sürekli olarak çatışma içerisine sürükleyen bir oyun yapısına sahip. İster istemez gördüğünüz her düşmanı alt etmek ve en yeni eşyalarınızı onlar üzerinde denemek istiyorsunuz. Ayrıca söz konusu silahlar olduğunda Fenyx bu alanda çok güçlü bir karakter. Düşmana Achilles’in kılıcı ile saldırırken, bir anda Athena’nın yayını gerebilir, ondan hemen sonra kaçış hareketi yapıp Hephaistos’un çekicini düşmanın kafasına indirebilirsiniz.

Oyunun açık dünya yapısıysa aslında Ubisoft’un diğer oyunlarından çok da farklı değil. En büyük değişimin bulmaca sayısının artmasıyla geldiğini de söyleyebilirim. Yine de konsept doğru seçildiğinde standart bir açık dünya haritasının ne kadar eğlenceli olabileceğini ilk elden görmüş oluyoruz.

Bunun dışında oldukça geniş ve bir o kadar zengin bir açık dünya oyunculara sunuluyor. Ubisoft, ayrıca bu açık dünyayla beraber oyunun eğlencesi daha da çok artıyor. Bu da doğal olarak oyun keyfini üst seviyelere çıkartıyor.

Oyunun açık dünyasında ayrıca bizleri türlü türlü mekanlar karşılıyor. Birbirinden büyük 7 farklı bölgeye ev sahipliği yapan yapım, aynı zamanda her gittiğimiz bölgede bizlere bambaşka bir atmosferde sunmayı başarıyor.

Bununla beraber oyun içerisindeki seyahatlerden pek haz almayan oyuncular için de hızlı seyahat opsiyonu sunuluyor. Böylece oyuncular haritanın belli bölgelerine rahat ve hızlı bir şekilde seyahat edebiliyorlar.

Oyunun açık dünyasında yer alan bulmacalarda gayet yeterli ve eğlenceli. Bu bulmacalar sayesinde oyunun geçiş haritasında oyuncuları sürekli etkileşim halinde tutan Ubisoft, ayrıca Far Sight özelliğini de oyunculara sunuyor. Bu özellik sayesinde de harita üzerinde yapacak bir şey bulamayan oyunculara yol gösteren yapım, böylece oyuncuların harita üzerindeki etkinlikleri, silahları ve eşyaları işaretlemesine de olanak sağlıyor.

The Legend of Zelda tarzı oyunları beğenen oyuncuların Immortals Fenyx Rising’den de aynı zevki alacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

 

Cevap bırakın