IMAX, odak noktasını 3D’den 2D teknolojisine kaydıracak

0

Hayal kırıklığı yaratan ikinci çeyrek sonuçlarını takiben açıklama yapan IMAX Entertainment CEO’su Greg Foster, daha fazla müşteriyi çekebilmek adına 3D teknolojisini bırakıp 2D’ye odaklanacaklarını söyledi.

3D teknolojisinin gelecek için bir şey ifade etmediğini söyleyen Foster, Chrsitopher Nolan’ın merakla beklenen filmi Dunkirk’ün de vizyona 2D özel olarak girdiğinin altını çizdi.

Önümüzdeki sonbaharın büyük filmlerinden, daha şimdiden yılın en önemli bilim kurgu yapımlarından biri olarak gösterilen Blade Runner 2049 da IMAX 2D özel olarak vizyona girecek.

Dikkat çekici veriler

2D açık bir şekilde 3D’ye oranla daha fazla tercih ediliyor. MPAA’nın verilerine göre geçen yıl Hollywood’da 68 film vizyona 3D olarak girmiş; ancak sinemaya gidenlerin sayısı %8 oranında düşmüş.

Bazı filmlerin sadece 3D seçeneğiyle vizyona girmesi sinema severler tarafından tepkiyle karşılanıyor. İnsanlar çoğu sinema salonundaki kötü 3D teknolojisinin filmleri ‘daha karanlık’ izlemekten başka bir işe yaramadığı görüşünde.

IMAX, 3D teknolojisinde herhangi bir gelecek göremezken sanal gerçeklik tarafındaki atılımlarına devam ediyor. Sanal gerçeklik cihazlarıyla donatılmış ilk tesisini de geçtiğimiz günlerde açmıştı.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri, MediaTrend farkıyla aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın