İlk iPhone’lar 22 bin dolar fiyatla satılıyor

0

76830024

Apple, akıllı telefon pazarına adım attığı günden itibaren ilerleme kaydetmiş, trendlere etki eden bir marka. Şirketin 2007 tarihli ilk iPhone satışlarının ardından geçen 9 sene içinde ulaştığı 1 milyarın üzerindeki satış adetleri de bunun önemli bir göstergesi. Peki günümüzde 3000 TL civarı fiyat etiketleri üzerinden satın alınabilen son iPhone modellerinin çok öncesine, 2007 yılına geri dönmek ister miydiniz?

O tarihte çıkan ilk iPhone, 4 ve 8 GB olmak üzere iki depolama kapasitesi üzerinden sırasıyla 499 ve 599 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulmuştu. O fiyatlarla cihazları satın alan ama kutusundan çıkarmayan bazı kimseler, şu anda on binlerce dolar talep ederek ürünleri satışa çıkarabiliyorlar. Bu yöndeki rakamlar son derece sansasyonel…

Koleksiyonerlere hitap eden satışlar, özellikle ABD’deki e-ticaret sitelerinde yaygın. Örneğin 22 bin dolara varan fiyatlarla ilk iPhone’ların listelendiği görülebiliyor. Jelatini daha çıkarılmamış, kutusunda bekleyen iPhone’lara ulaşmak isteyenlerin bir teknoloji ürünü için adeta bir servet maiyetindeki rakamları gözden çıkarması gerekiyor.

Bununla birlikte 2. el durumundaki ilk iPhone modellerinin de son derece iddialı fiyat etiketleri ile alıcı beklediği de dikkatlerden kaçmıyor.

En nihayetinde ise koleksiyon niteliğine yakın, eski ama bir yandan da zamanına göre popüler teknoloji cihazlarının her zaman için alıcı bulabildiği bir gerçek.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın