İlk bakış: Sony a7R IV

0

Video alınında çok iddialı olan Sony, yeni modeli a7R IV ile sektörde taşları yerinden oynatıyor.

Video dendiğinde haklı bir ünü olan Sony, a serisi ile bu alandaki gücünü her geçen gün artırıyor. Firma yeni duyurduğu a7R IV modeli ile çıtayı biraz daha yukarıya taşıyor. Bu yeni modelin en önemli özelliği ise full frame olarak aynasız kategorideki 61 MP çözünürlük sunması. Saniyede 10 fps video kayıt yapabilen fotoğraf makinesi, 567 netlik noktası, fotoğraf ve video modunda hem hayvan hem insan gözlerini takip edebilme özelliği ve 4K video kayıt gibi özellikler sunuyor.

İlk bakış: Sony a7R IV

Sony‘nin bu yeni modeli çözünürlük anlamında çıtayı yukarı taşımış durumda. 61 MP çözünürlük bugüne kadar aynasız fotoğraf makinelerinde karşımıza çıkan en yüksek çözünürlük. Exmor R CMOS sensöre eşlik eden BIONZ X imaj işlemcisi ile otomatik netlik modunda saniyede 10 kare çekim yapabiliyor. Bunda Sony’nin dünyanın en büyük sensör üreticilerinden biri olmasının da önemli bir etkisi var.

Sony a7R IV

Fotoğraf makinesinde daha önceki Alfa modellerinde de bulunan 5 eksenli titreşim engelleme özelliği de bulunuyor. Bu da video modunda çok işe yarayan bir özellik.

Sony a7R IV‘ü farklı kılan bir özellik de çift UHS-II bellek kartı yuvasına sahip olması. Bu iki slotu video/fotoğraf olarak ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi JPEG/RAW gibi ayrımlar da yapabiliyorsunuz. Bu da fotoğraf ya da video çekenler için ek bir özgürlük anlamına geliyor.

Göz takibi

Sony‘nin son dönemde fotoğraf makinelerine eklediği ilginç bir özellik olan göz takibi fonksiyonu Sony a7R IV‘te de bulunuyor. Bu sayede hem insan hem hayvan gözlerinin takibi yapılabiliyor. Üstelik bu özelliği hem fotoğraf hem video modunda da kullanabiliyorsunuz. Fotoğraf makinesi kullanan kişinin işini kolaylaştıran bu özellik gerçek zamanlı olarak kullanılabiliyor. Bu arada göz takibi özelliği firmanın biraz daha giriş seviyesi modeli olan a6400’te de bulunuyor. O modelin özelliklerini daha önceki bir yazımda anlatmıştım. İsteyenler o yazıya göz atabilir.

Sony a7R IV

32.000 ISO değeri

Fotoğraf makinesinde 100 – 32.000 ISO değeri bulunuyor. Bu yüksek değer sayesinde en karanlık ortamlarda bile (biraz gren olsa bile) fotoğraf çekilebiliyor.

Sony a7R IV‘te kablosuz ağ, NFC, Bluetooth, kulaklık çıkışı, mikrofon girişi, HDMI çıkışı, 5.76 milyon piksel çözünürlük sunan UXGA OLED Tru-Finder dijital vizör gibi özellikler bulunuyor.

Sony a7R IV

Pil ömrü

Fotoğraf makinesinde bulunan Sony NP-FZ100 pil kullanıyor. Bu pilin CIPA standartlarına göre sadece vizör kullanarak ömrü 530 kare iken sadece LCD ekran kullanıldığında ise 670 kareye yükseliyor. Video modunda ise kesintisiz olarak vizörden 160 dakika video kayıt yapılırken, LCD ekran kullanılarak 170 dakika pil ömrü bulunuyor.

4K video

Fotoğraf makinesi ile ilgili eleştireceğim en önemli özellik 4K video kayıt özelliğinin sadece 30 fps destekleniyor olması. Genelde üst düzey video çekebilen ürünlerde artık 60 fps video kayıt özelliği standart hale geldi gibi. Sony’den de bunu beklerdim.

Sony a7R IV

Ağırlıklı olarak profesyoneller için tasarlanan Sony a7R IV‘ün sadece gövde fiyatı 3.500 Dolar olarak açıklandı. Yüksek bir rakam olsa da sunduğu özellikler ve kategorisi göz önüne alındığında normal kabul edilebilecek bir rakam bu. Zaten bu özellikleri sunan fotoğraf makineleri genelde bu fiyat aralığında yer alıyor. Fotoğraf makinesinin detaylı özelliklerini Sony‘nin internet sayfasında görebilirsiniz.

Anlaşılan Sony aynasız ve video alanındaki üstünlüğünü sürdürmeye kararlı. Ancak bunu yaparken özellikle videodaki 4K modunda 60 fps eksikliğini göz önüne almalı.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın