İki bilgisayardan biri Windows 10 kullanıyor

0

Popüler işletim sistemi Windows 10’un genel kullanım oranı yüzde 50’yi geçti. İşte detaylar…

Windows 10 güncelleme politikasında değişikliğin tepki çekmesine ve kritik hatalarına rağmen yayılmaya devam ediyor. Bu kapsamdaki son açıklamaya göre popüler işletim sisteminin kullanım oranı yüzde 50’yi geçti. Net Applications isimli firmanın analizine göre dünya üzerindeki her iki bilgisayarın birinde Windows 10 kullanılıyor. Firmanın analizine göre tüm dünyada Windows 10 kullanan bilgisayarların toplam sayısı ise 800 milyon adet. Windows 10 güncelleme politikasında değişikliğe gitmesinin ardından kullanıcılar tarafından çok sert eleştirilere maruz kalsa da ortay çıkan rakamlar modern sürümün gün geçtikçe benimsendiğini gösteriyor. Windows 10 işletim sistemi kullanım oranları ile öncü.

Windows 10 tüm dünyadaki bilgisayarların yüzde 50’sinde kullanılırken modern işletim sistemini Windows 7 takip ediyor. 2 yıl önce yüzde 43.82’lik paya sahip olan Windows 7 kullanım oranının yüzde 30.34 düşmesine rağmen halen en popüler ikinci işletim sistemi olmayı sürdürüyor. Windows 8.1 yüzde 4.21’li payı ile ilk çıktığı günden bu yana kabul görmezken; yılların emektarı Windows XP halen yüzde 1.57 paya sahip.

Windows 7 güvenlik güncellemeleri almayacak…

Net Applications araştırmasına göre en çok tercih edilen 2. İşletim sistemi olan Windows 7, 2020 yılından itibaren güvenlik güncellemelerinden mahrum kalacak. Bu nedenle Windows 7 kullanım payının önümüzdeki yıldan itibaren ciddi oranda düşmesi ve Windows 10 kullanım payının daha da artması bekleniyor.

Cevap bırakın