İhtiyacınıza en uygun yazıcıyı seçin

0

Yazıcıya ne zaman ihtiyaç duyacağınız hiçbir zaman belli olmaz. Bir anda öyle bir ihtiyaç duyarsınız ki evde yazıcı yoksa dışarılarda bir yerlerde yazdırmak için koşuşturup durursunuz. Hele bir de okula giden çocuğunuz varsa yazıcıyı o kadar sık kullanmak zorunda kalırsınız ki kağıdın, kartuşun, tonerin ne zaman bittiğini anlayamazsınız bile. Bu yüzden evde bir yazıcının olması hiç olmamasından her zaman iyidir. Şimdi birlikte evinizde ya da küçük ofislerde kullanabileceğiniz yazıcıları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine birlikte bakalım.

Yazıcı alırken her zaman ilk sorulan sorulardan biri “mürekkep püskürtmeli mi yoksa lazer yazıcı mı alayım” olur. Bu soruya cevap vermek için ayda kaç sayfa bastırmanız gerektiğini yaklaşık olarak tahmin etmeniz ve renkli mi yoksa siyah baskı mı almak istediğinize karar vermeniz gerekir.

Mürekkep Püskürtmeli (Inkjet) Yazıcılar

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar piyasada oldukça bol bulunan ödevlerden fotoğraflara kadar her şeyi basabileceğiniz kullanımı kolay, oldukça ucuza bulabileceğiniz yazıcılardır. Geçmişe göre oldukça hızlı baskı yapabilir ve hepsi bir arada yazıcı tercih ettiğinizde tarama yapabilir, fotokopi de çekebilirsiniz. Hepsi bir arada yazıcılar ve normal yazıcılar arasında çok büyük fiyat farkı artık olmuyor. Çok fazla baskı yapıyorsanız kartuş fiyatlarının yüksek olması size oldukça yüksek külfet getirebilir. Bu yüzden aylık baskı sayınız büyük önem taşır. Kaliteyi düşürerek ya da sadece siyah basarak bu maliyetleri biraz azaltabilirsiniz. Ancak oldukça kaliteli baskılar alabilirsiniz. Diğer taraftan piyasada bulunan tanklı sistemler ilk maliyet açısından biraz pahalı olsa da baskı sayısı arttıkça büyük avantajlar sağlar. Tanklar defalarca doldurularak birçok kez kullanılabilir binlerce baskı çok daha ucuza alınabilir. Piyasadaki tanklı yazıcıların baskı hızları da oldukça yüksek. Düşük maliyetlerle çok sayıda ve kaliteli baskı alabilmeniz mümkün.

Yazıcı

Lazer Yazıcılar

Çok sayıda siyah baskı alıyorsanız sizin için en iyi seçeneklerden birisi bence lazer yazıcılar. Lazer yazıcılar mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre daha hızlı baskı alma kapasitesine sahiptir. Tek tonerle mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre (tanklı değilse) çok daha fazla sayıda baskı alabilirsiniz. Dilerseniz ihtiyacınıza göre renkli lazer yazıcı da alabilirsiniz, ancak toner masrafı biraz daha yüksek olacaktır. Genellikle daha fazla kağıt koyma kapasitesine sahiptir. Ofis kullanımı için kartuşlu yazıcılara göre çok daha uygun maliyet sağlar. Ancak fotoğraf kalitesinde baskı almak istiyorsanız yine mürekkep püskürtmeli yazıcıları gözden geçirmeniz sizin için daha yararlı olur.

Fotoğraf Yazıcıları

Aile fotoğraflarınızı, çektiğiniz fotoğrafları kaliteli kağıda kaliteli bir şekilde baskı almak istiyorsanız bu yazıcılar tam size göre. Ancak sarf maliyetleri yüksek olduğundan gerçekten ihtiyaç duyup duymadığınızı belirlemenizde bence büyük fayda var.

Ekstra Özellikler

Çok fonksiyonlu yazıcılar alırken (özellikle ofisler için) faks özelliğine ihtiyaç duyup duymadığınıza bakın. Hala bazı devlet daireleri ve bankalar sizden hala faks isteyebiliyor. Evde ya da ofiste yazıcıyı birden fazla kişi kullanacaksa ağa bağlanabilen yazıcı almanızda büyük fayda var. Böylece herkes kolaylıkla yazıcıdan baskı alabilir. Bastırılacak şeyi USB ya da e-postayla gezdirmenize gerek kalmaz. Diğer bir özellik ise SD kart ya da USB bellekle baskı alınabilmesi. Bu sayede kameranızla çektiğiniz fotoğrafı doğrudan yazıcıya takarak baskı alabilirsiniz. Ağa bağlanabilme özelliği yoksa kullanıcılar USB bellekle çıktılarını alabilirler. Tablet ve akıllı telefondan baskı almak isteyen kullanıcılar için diğer bir seçenek ise NFC. NFC özelliği olan yazıcılarda doğrudan telefon ve tablet üzerinden baskı alabilirsiniz.

Kısacası yazıcı almadan önce ihtiyaçlarınızı belirleyin ve bu ihtiyaçlara göre yazıcınızı satın alın. Yoksa kenara atılıp belki de bir daha hiç kullanmayacağınız bir yazıcıya para vermiş olabilirsiniz.

Sizin için en uygun yazıcıları burada görebilirsiniz.

Cevap bırakın