IFA 2019’da bizi neler bekliyor?

IFA 2019’da bizi neler bekliyor?

0

1924’te bir radyo kongresi olarak yola çıkan ve her yıl Berlin’de teknoloji severlere kapılarını açan Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği IFA bu yıl 6-11 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanında teknoloji üreticilerinin yeni ürünlerini görücüye çıkardığı etkinlik öncesinde alışıla geldiği üzere fuarın düzenlendiği Messe Konferans Merkezi’nden farklı alanlarda basın için lansmanlar gerçekleştiriliyor. Bu yıl da eylül ayının başından itibaren bu lansmanlara ve tanıtılacak yeni teknolojilere tanıklık edeceğiz. Fuarda, akıllı telefonlar, televizyonlar, ses cihazları, PC ve laptoplar yer alacak. Ayrıca akıllı ev cihazları, fitness cihazları da fuarda yerini alacak. Yıl sonundan önce satışa çıkacak en yeni ürünleri göreceğiniz son teknoloji fuarı IFA olacak. Peki bu yıl IFA’da neler tanıtılacak? Bu haftaki yazımda IFA 2019’da tanıtılması beklenen ürün ve teknolojilere göz attım.

Akıllı telefon gündemi: LG, Sony, Nokia ve diğerleri
LG IFA’da ürün tanıtmayı seven bir marka. Şirketin, IFA için yayınladığı videoda yer alan model LG kullanıcıları ciddi anlamda heyecanlandırmıştı. Çünkü bu cihaz katlanabilir çift ekran ve bildirim ekranına sahip. LG’nin IFA’da muhtemelen görücüye çıkacak bir diğer telefonu ise G8X. Medyada çıkan haberlere göre cihazın parmak izi okuyucusu, 3,5 mm kulaklık girişi ve Snapdragon 855 Plus SOC özellikleri olacak. G8X ve çift ekran özellikleri aynı telefonda olabileceği gibi LG bu yılki IFA’ya 2 telefonla da katılacak olabilir.

IFA’da Nokia’da ürün tanıtacak firmalardan. Nokia’nın akıllı telefonları piyasaya süren HDM Global’in Berlin’de Nokia’nın, 5.2, 6.2 ve 7.2 modellerini tanıtabileceği konuşuluyor. Sony de IFA’da ürün tanıtmayı geleneksel hale getirmiş firmalardan biri. IFA’da çok fazla ürün tanıtan Sony’nin bu yılki fuarda tanıtacağı cihaz 6,1 inç boyutundaki Xperia 2 olabilir. Cihazın Snapdragon 855 işlemcisi, 6GB RAM ve 3000mAh bataryası olacağı gelen haberler arasında. Bununla birlikte Sony her yıl tanıttığı amiral gemi cihazın bir de küçük ekranlı versiyonu görücüye çıkarırdı. Geçen sene bunu es geçen Sony bu yıl bir sürpriz yapacak mı, bekleyip göreceğiz. Takvime göre yeni Mate 20’yi Ekim ayında tanıtmayı planlayan Huawei’in IFA’da yeni bir ürün tanıtması beklenmiyor.

TV ve ses teknolojileri cephesinde kesinleşen ürün az
IFA her yıl katılımcılarına büyük TV ve ses teknolojileri gösterisi sunuyor olsa da bu yıl tanıtılacak ürünlerle ilgili henüz kesin haberler yok. Bununla birlikte LG, Samsung ve Sony’nin yeni 4K ve 8K modellerini tanıtması beklentiler arasında. Ses tarafında ise Sony’nin yeni teknolojilerini tanıtacağı konuşuluyor. Walkman’in 40. Yılına girdiği bu yıl Sony’nin hayranlarına güzel bir hatıra ürün de sunması beklentiler arasında. Ev elektroniği tarafında ise LG Avrupa pazarı için hazırladığı Amazon Dash Sipariş Sistemi yenilemesine sahip (LG) ThinQ ev aletleri serisini IFA’da tanıtacak. Akıllı ev sistemlerinin faydalarını ortaya koyan bu seri Amazon’un akıllı tedarik-yeniden sipariş ve dağıtım sistemi ile geliştirdiği yapay zeka platformunun güçlendirmesiyle tamamen otomatik hale getirilmiş.

Bilgisayar standları güncellenen ürünlere ev sahipliği yapacak
Intel bu yıl yeterli sayıda ürün tanıtımı yaptığından çok fazla beklenti yok. Geçtiğimiz seneki gibi taşınabilir cihazlarda işlemci güncellemeleri olabilir. Lenova da Yoga Book güncellemelerini genellikle IFA’da yapan firmalardan. Bu yılki fuarda da muhtemelen 2 dokunmatik ekranlı Yoga’yı göreceğiz. Ayrıca Lenovo’nun daha akıllı üretkenlik, bağlanırlık ve güvenlik deneyimi sunan en yeni ThinkPad dizüstü bilgisayarlarını Berlin’de tanıtabileceği konuşuluyor. Acer veya ASUS’un planları hakkında çok fazla bilgi yok. Ancak mevcut cihazlarının güncellemesini yapıyor olmaları muhtemel. Asus IFA’da ZenBoook yeni chip güncellemeleri yapmayı seviyor ve muhtemelen bu yılda kural değişmeyecek.

Giyilebilir segmentte yeni ürünler IFA’ya renk katacak
Beklentiler bu yılki IFA’da yeni bir Fitbit cihazın görüleceği yönünde. Alexa kurulumu ile birlikte gelecek olan Versa 2′ nin Eylül ayında satışa sunulması bekleniyor. Garmin de IFA’dan eli boş dönmeyi sevmeyen markalardan biri. Alınan duyumlara göre fuarda 6 yeni saat göreceğiz. Fuarda olması beklenen en ilginç ürün fitness için tasarlanmış akıllı saat Garmin Venu. Alınan haberlere göre saat 43 mm kadrana sahip olacak ve koçluk özellikleri bulunacak. Tabi tüm bunlar IFA’da göreceğimiz temel ürünler bunun dışında yüzlerce sürpriz ürün olabilir.

Cevap bırakın