İddia: Yıl 2049 ve ‘akıllı tırnaklar…’

0

2018’in giyilebilir teknolojiler açısından önemli gelişmelere sahne olması muhtemel. Peki çok daha sonrasına, 2049’a ne dersiniz?

Fütürist Dr. Ian Pearson tarafından kaleme alınan bir rapora göre akıllı telefonların yerini gömülü sensörler ve giyilebilir teknolojilerin alacağı, fotoğraf/video için giyilebilir gözlüklerin tercih edileceğini düşünüyor.

Gömülü sensör nedir sorusunun yanıtı ise insan vücuduna entegre edilmiş, sinirlere yakın yerlerdeki minik kapsüller. Vücuda takılabilir özellikteki kapsüllerin son derece fütüristik olmasının yanında şimdiden sıkça gündemde geldiği görülüyor.

Bir diğer ilginç tahmin, giyilebilir cihazların güneş enerjili kaplamalar veya vücuttaki kinetic güçle şarj olması hakkında. Şarj cihazlarının ortadan kalkacağıve şarj adına her şeyin deyim yerindeyse durduğu yerde gerçekleşeceği günler yakında olabilir.

Ve çok daha fazlası…

Gömülü sensör konusuyla ilgili bir demo (üstteki görsel) hazırlandı. Mucit Sean Miles ve güzellik markası Nails Inc işbirliği ile ilginç bir giyilebilir ürün ortaya çıktı. 2050’li yıllarda bu tip ürünler yaygınlaşır mı bilinmez ama son derece farklı göründüğüne şüphe yok.

Bir işaret…

Bu bir işaret, daha önce sensörlerin vücuda takılmasını ve akıllı hapları gördük, bu fikirlerin şimdilik ‘geliştirme’ aşamasında olduğu da (prototip, vb) bir gerçek, günün birinde bunlardan bazıların gerçek hayatta son derece ‘erişilebilir’ formda görebilmek mümkün gibi… Gelecek ilgi çekici sürprizlere gebe, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın