İddia: Uygulama ekonomisi 2021’de 6,35 trilyon dolar seviyesine ulaşacak

0

Mobil uygulama ekosisteminin gelişimini büyük bir hızla sürdürdüğü günümüzde, çeşitli yazılım platformlarının kamuoyu açıklamaları dikkat çekici. Örneğin kullanıcılarının büyük bir kesiminin mobil taraftan geldiğini belirten Facebook, aylık 2 milyarı aşan aktif kullanıcı sayısını büyük bir gururla ifade ediyor. Aynı şekilde Pokemon GO, Instagram, WhatsApp, Messenger gibi sayısız uygulamanın da yoğun bir yaygınlıkla kullanımda olduğu biliniyor. Peki gelecekte tüm bu ekosistem, hangi boyutlara ulaşacak? İşte bu alanda yürütülen bir çalışmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

Tanınmış bir araştırma şirketi tarafından yayınlanan raporda uygulama ekonomisinin geleceğine dair bazı tahminlere yer verildi. Tüm mobil uygulama mağazalarını kapsayacak şekilde, uygulama içi reklamcılık ve ticaretin de dahil olduğu pazarın 2021’de 6 trilyon 350 milyar dolar seviyesine ulaşacağı belirtildi. Bu çarpıcı rakam, dünyanın birçok ülkesinin Gayri safi milli hasılasından daha fazla.

Öte yandan söz konusu rakamın 2016 için 1,31 trilyon dolar seviyesinde seyrettiği tahmin ediliyor. Bu noktada önümüzdeki 4 yıla dair beklentinin, 2016 rakamlarının yaklaşık 5 katı olduğu görülüyor.

Küresel olarak mobil cihazlarla daha fazla zaman harcanıyor. Gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkelerde mobil uygulama indirme ve kullanım sıklıkları oldukça yüksek. Bu anlamda gelişimin de son derece dikkat çekici olduğu görülüyor. Bu bağlamda önümüzdeki yıllarda mobil uygulama ekosisteminin çok daha büyük bir maddi değere ulaşacağı öngörüsü pek de gerçek dışı görünmüyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın