Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal Medyaiddia: Tesla, Çin’de 9 milyar dolara fabrika kuruyor

  iddia: Tesla, Çin’de 9 milyar dolara fabrika kuruyor

  tesla-model-3-news-1500x844

  Tesla, günümüzün adından en çok söz ettiren otomobil markalarından biri. Bunun başlıca nedenleri teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden Elon Musk’ın Tesla’nın CEO koltuğunda oturması ve şirketin son derece inovatif modelleri. Yeni bilgiler ise otomobil markasının, Asya pazarına yönelik ciddi bir yatırıma hazırlandığı yönünde.

  Basına yansıyan bilgilere göre Tesla, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de bir mega-fabrika kurmaya hazırlanıyor. Musk’ın geçtiğimiz aylarda Çin’de fabrika kurulabileceği yönündeki açıklamalarına paralel şekildeki gelişmenin maddi boyutları ise bir hayli çarpıcı…

  Tesla’nın Çin hükümetinin sahibi olduğu Jinqiao Group ile yürütülecek ortaklık kapsamında toplam 9 milyar dolar maliyetle, ülkenin en büyük kenti Şanghay’da fabrika kuracağı iddia ediliyor. Bu noktada görüşmelerin pozitif seyirde devam ettiği bildiriliyor. Anlaşmanın Tesla ve Jinqiao Group tarafından giderlerin ortaklaşa karşılanması noktasında olumlu seyirde noktalanacağı da kamuoyuna yansıyan detaylar arasında. Özetle Tesla, Çin’de kurulması planlanan tesis için 4 milyar 500 milyon dolarlık bir yatırım yapabilir.

  Tesla’nın söz konusu girişimin iki önemli nedeni bulunuyor. İlki Asya pazarlarına daha yoğun şekilde tedarik ve bölgenin üretim üssü olarak kurgulanması ile Çin’deki satışlarda ülkeye ödenen yüzde 25’lik vergiden muaf olmak.

  Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN