Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiİddia: Samsung ve BMW geleceğin otomobilleri için birlikte çalışıyor

  İddia: Samsung ve BMW geleceğin otomobilleri için birlikte çalışıyor

  BMW_i3_–_Frontansicht__14__September_2013__Frankfurt

  Koreli teknoloji şirketi Samsung ve Alman merkezli BMW, kendi kendine gidebilen (otonom) otomobil modelleri geliştirmek üzere işbirliğine gidiyor. Güvenilir medya kanallarından Korean Times’ın raporuna göre Samsung ve Alman otomobil üreticisi otonom sürüş teknolojileri alanında uzmanlaşmış bir ekip meydana getirdi. Hedef, potansiyel kullanıcılara yakın gelecekte fütüristik otomobil modelleri sunabilmek.

  Gelen bilgilere göre Samsung Electronics, başta sesli asistan olmak üzere gelişmiş teknoloji özelliklerini kendi kendine gidebilecek gelecek dönem BMW otomobiline entegre edecek ve bu alanda çalışmalar yürütecek firma durumunda. Bu alanda Samsung’un Panasonic’le ayrı bir işbirliği daha bulunuyor.

  İddiaya göre işbirliği sonucunda ulaşılmak istenen fütüristik özellik, sürücüsünün sesini tanıyacak olan otomobilin komutlarla hareket edebilecek forma sahip olması şeklinde. Söz konusu sesli komut özelliği, Apple’ın Nuance Communications ile geliştirilen işbirliği neticesinde ortaya çıkan Siri’yi anımsatıyor. Siri, kullanıcısının sorularına yanıt verebilen, ona çeşitli yönergeler sunan oldukça popüler bir yapay zeka teknolojisi.

  Samsung-Logo-2

  Gelecek yavaş yavaş şekilleniyor…

  Samsung’un BMW’nin gelecek dönemdeki otonom araçlarında teknolojinin kalbini oluşturma yolundaki adımları önümüzdeki sürece ayrı bir önem kazandırıyor. Bilindiği üzere Apple’ın da gelecekte kendi kendine gidebilen otomobil geliştime gibi bir planı var. Bir diğer teknoloji şirketi Google ise bu alanda geliştirdiği otomobilinin testlerini uzun süredir devam ettiriyor ve planlamaya göre 2020’de son kullanıcı için geliştirilen ilk modelini satışa sunacak.

  Henüz gerek BMW gerekse Samsung cephesinden konuya ilişkin bir açıklama gelmedi, ancak kısa süre içinde kamuoyunun bilgilendirilmesi bekleniyor.

  Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN