İddia: Nokia’nın 5G’li ilk akıllı telefonu 2019’da geliyor

0

Nokia, 2019’un başında 5G’li ilk akıllı telefon modelini duyurabilir. İşte detaylar…

Nokia, akıllı telefon piyasasında iddialı ve ‘inovatif’ yeni modelleri ile öne çıkmak istiyor. Üstelik bunu yaparken diğer üreticilerden ayrı bir çizgi izlemeye de kararlı. Bunun en büyük ispatı ise dünyanın ilk 5G‘li telefonlarından birine atılmak istenen imza.

5G teknolojisine geçecek olan telefon modelleri arasında Nokia başta geliyor, HMD Global, diğerlerinin yanı sıra Asus, Oppo, OnePlus, Vivo ve Sony’yi de içeren listede yer alan şirketlerden biri.

Hong – Kong 5G Konferansında söz alan Qualcomm Başkanı Cristiano Amon, 5G’nin 2019 yılında yaygınlaşacağını ifade etti. İlk 5G teknolojisine sahip olan telefonun Nokia tarafından üretilmesi ile satışlarda patlama gerçekleşebilir. 5G uyumlu cep telefon üretmeye şimdiden başlayan firmalar Nokia OnePlus firmaları oldu.

Süper hızda internet olarak adlandırabileceğimiz 5G teknolojisi, çok ciddi bir alt yapıya ihtiyaç duyuyor. 4G bağlantı 100 Mbps hıza izin veriyor. Ayrıca 1000 Mbps wi-fi hızı sunuyor. 5G teknolojisi bu verilerin tam 20 katı kadar hız sunacak. Sistemde kilometre başına 1 milyon cihazın destekleneceği belirtiliyor. Ancak ülkemizde 2019 yılında 5G teknolojisine geçiş zor görünüyor.

Cevap bırakın