İddia: Intel Atom ve Xeon işlemciler TSMC tarafından üretilecek

0

Koronavirüs salgınının beraberinde getirdiği zorluklar, Intel’i zor duruma sokmaya başlamış olabilir. İddialara göre firma, Xeon işlemcilerini TSMC üzerinden üretmeyi düşünüyor…

Son dönemlerde pandemi ile birlikte uzaktan çalışma ve eğitim uygulamaları önem kazanmaya başladı. Bunun neticesinde de görüntülü görüşme uygulamalarına olan talep inanılmaz bir artış gösterdi. Bu bağlamda görüntülü görüşme uygulamalarının kendisi kadar kullanım ve altyapı seçenekleri de belirgin bir artışa girdi. Son kullanıcı tarafında dizüstü bilgisayar ve tablet modellerine talep artarken kurumsal tarafta da sunucu sistemlerine talep artmış durumda.

Yaşanmakta olan bu talep artışları iki noktada Intel’i doğrudan etkiliyor. Dizüstü tarafında düşük güç tüketen işlemciler ve kurumsal tarafta da Xeon işlemciler bulunuyor. Ne yazık ki tam da üretim problemlerinin ortasında rüzgâra yakalanan Intel çözüm bulma arayışına girdi.

Geçtiğimiz sene sonlarında bir kısım Celeron ve Pentium işlemcilerin üretimini ilk etapta Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) daha sonra da Samsung’a kaydıran İntel, yavaş yavaş yükü arttırmaya başladı. Gelen bilgilere göre Atom ve Xeon işlemcilerin bir kısmı TSMC tarafından üretilmeye başlanacak.

Düşük güç tüketen Atom işlemcilerin rakip dökümcülere kaydırılması beklenen bir gelişmeydi fakat tasarımı biraz daha karmaşık olan Xeon işlemcilerin de TSMC tarafından dökülecek olması önemli bir gelişme oldu.

Cevap bırakın