İddia: Google sürpriz bir Amazon hamlesi hazırlığında

0

ABD’de internet dünyasında ilginç gelişmeler peşi sıra devam ediyor. Facebook veri skandalının ardından gündem maddelerinden bir diğeri de Google ile Amazon kapsamında. Detaylar oldukça şaşırtıcı…

Google’ın “Shopping Actions” (Alışveriş Hareketleri) adını verdiği bir proje kapsamında Target, Walmart, Home Depot, Costco ve Ulta ile işbirliği içinde hareket ederek kendi arama sonuçlarında ‘Amazon’u geri planda sunmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Proje ile birlikte işbirliği yürütülen söz konusu markaların ürün katalogları Google tarafından indekslenecek ve arama sonuçlarında ön planda sunulacak. Ayrıca arama sonuçlarının dışında Google Assitant üzerinden ile alışveriş mümkün hale geliyor. İlginç detay ise normalde bunun için bir pay alınıyor olması, Amazon’a karşı yürütüldüğü kaydedilen projede internet devinin hernangi bir oran talep etmeyeceği belirtiliyor.

Saygın medya organlarındn Reuters kaynaklı bilgiler bununla sınırlı da değil. Google, Amazon’a karşı başlattığı karşı hareket kapsamında özellikle görsel metalar konusunda rakip e-ticaret odaklarına yönlendirme sağlamayı planlıyor olması son derece tartışmalı bir konuyu da beraberinde getirdi.

Neden?

Değişimin arkasında yatan nedenler tam olarak Amazon’un neredeyse artık Google’ın da önünde bir e-ticaret devi halini almasıyla ilgilisi elbette var. Ancak bu noktada atılan adımların ne kadar adil olduğu konusu kamuoyunda konuşulanlar arasında.

Bakalım Amazon, Google tarafından gerçekleştirileceği iddia edilen karşı-stratejiyle nasıl baş edecek. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın