İddia: Google Qualcomm çipleri ile AR aygıtı üretiyor

0

Artırılmış gerçeklik (AR), uzun yıllardır çeşitli şekillerde Google’ın gündeminde yer aldı. Yeni iddialara göre teknoloji şirketi bu kez hiç olmadığı kadar ciddi.

Google, şüphesiz teknoloji dünyasının en proaktif üreticilerinden biri. Yazılımdan donanıma, akıllı evden mobil teknolojiye, otonom araçlara kadar birçok segmentte ürün ve hizmetler sunuyor. Arama motorundan söz etmiyoruz bile….

Yeni bilgiler ise bir artırılmış gerçeklik (AR) ekipmanı üzerinde çalışıldığı yönünde. Sürecin Tayvanlı bilgisayar üreticisi Quanta iş birliği ile devam ettiği belritiliyor. Üstelik söz konusu aygıtın teknolojisinin çekirdeğini de Qualcomm çiplerinin meydana getireceği kaydediliyor.

Qualcomm QSC603 ile geliyor…

AR setinin, Microsoft’un 2016’da piyasaya sunduğu tasarım, endüstriyel kullanım ve eğitim odaklı HoloLens’e benzediği ifade ediliyor. Geniş bakış açısı ile gelecek olan modelin ARM mimarisine dayalı dört çekirdekli Qualcomm QSC603 işlemcisine sahip olacağı belirtiliyor.

İsmi şimdilik: Google A65

Geliştirilmekte olan Google AR aygıtının, akıllı telefon veya bilgisayar bağlantısına gerek olmaksızın çalışabileceği de aktarılan bilgiler arasında. Ayrıca kamera ve mikrofonları da olacak. Ek olarak söz konusu modelin şu an için Google A65 adıyla isimlendirildiği de ortaya çıkan erken aşama bilgiler arasında yer alıyor.

Prototip aşamasındaki ürünün ne zaman tanıtılacağı ise henüz netlik kazanmaya diğer birçok konudan biri.

Cevap bırakın