İddia: Google 2017’de Pixel’den 4 milyar dolar kazanacak

0

google_pixel06

Google’ın 2016 sonunda tanıttığı yeni akıllı telefon serisi Pixel’in şirkete, 2017 yılı içinde yaklaşık 4 milyar dolar kazandıracağı tahmin ediliyor. İşte detaylar…

Dünyanın saygın bankalarından Morgen Stanley, öncü teknoloji şirketlerinden Google’a ilişkin yeni beklentilerini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Google, 2017 yılı içinde, Pixel serisi akıllı telefon modellerinin satışlarından toplamda 3 milyar 800 milyon dolar gelir elde edebilir. Pixel cihazlarının toplam satışlarının 5-6 milyon aralığında olması yönündeki beklentiye paralel şekildeki tahminler bir hayli iddialı.

Öte yandan Google’ın 2016 son çeyreği için toplamda 3 milyon ünitelik Pixel satışı ile birlikte 2 milyar dolar gelir elde edebileceği kaydediliyor. Google’ın yeni nesil akıllı telefonlarının kar marjı, yüzde 22-25 aralığında ve satış fiyatları da 700 dolara yakın rakamlara ulaşıyor.

iphone-7plus-2

Peki Google’ın büyük rakibi Apple tarafında göstergeler ne yönde? Şirketin 2016 son çeyreği için iPhone gelirleri 28 milyar 200 milyon dolar seviyesinde. Aradaki uçurumun önemli nedeni, Apple’ın sattığı her akıllı telefondan, Google’ın marjına göre yaklaşık 2 kat daha fazla kar elde etmesi yatıyor. Bununla birlikte Pixel satışları, Android ekosisteminin gelişimi açısından da değerli, bilindiği üzere uygulama mağazası, Google’ın en yüksek gelir modellerinden biri konumunda yer alıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın