İddia: Geleceğin mesleklerinden biri de siber güvenlik uzmanlığı olabilir

0

Gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak mesleklerin başında siber güvenlik uzmanlığının da bulunduğu kaydediliyor. İşte detaylar…

Geleceğin mesleklerine dair araştırma ve öngörüler yakın gelecekte bilişim sektöründeki en parlak mesleklerin başında siber güvenlik uzmanlığı olduğunu ortaya koyuyor. İş hayatında geçerli bir mesleği olmasını isteyen gençlerin bugünden kendilerine yatırım yapmaları ve siber güvenlik konusunda uzmanlaşmaları öneriliyor.

Kapısından girdiğimiz ve dönüşü olmayan değişimlerin yaşanacağı bu yeni çağda gençlerin alacağı en kritik kararların başında meslek seçimi yer alıyor. “Geleceğin en geçerli meslekleri hangileri olacak?” sorusunun cevabı, lise ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere meslek seçimi yapacak tüm gençleri ve ailelerini yakından ilgilendiriyor.

Tahminlere göre önümüzdeki 2 yıl içinde, elektrik – su sayacı gibi ölçüm cihazlarından, duman dedektörü gibi sensörlere varıncaya dek çok çeşitli görevleri üstlenen 47 milyar cihazın internete bağlı hale geleceği Nesnelerin İnterneti devrimi başlamış durumda.

Öte yandan aklınıza gelebilecek hemen her otomobil firması 2020 yılında en az bir sürücüsüz modelini pazara sunacağını ilan etmiş durumda. Yapay zeka, robotlar, artırılmış gerçeklik gibi teknolojiler de büyük ilerlemelerin yaşandığı diğer alanlar arasında yer alıyor.

Robot teknolojileri ve yapay zeka alanında yaşanan ilerlemenin sonucu olarak, 2030 yılına dek dünya genelinde 800 milyon işin otomasyon ile yapılacağı ve insanların işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın