İddia: Çift ekranlı bilgisayarlar için tasarlanan Windows 10X 2021’e ertelendi

0

Microsoft’un çift ekranlı bilgisayarlar için tasarlandığı bilinen Windows 10X işletim sistemi 2021 yılına kadar sunulmayabilir. İşte detaylar…

Çift ekranlı cihazlar için tasarlandığı bilinen Windows 10X işletim sisteminin yayınlanma tarihinin ileriye alındığı iddiaları ABD basınında yer bulmaya devam ediyor.

Tanınmış medya platformlarından ZDNet, eğitim ve iş amaçlı kullanım için tasarlanan Windows 10X işletim sistemini çalıştıran ilk cihazların 2021 baharında gelmesinin beklendiğini kaydetti. Aynı yayında Microsoft’un söz konusu işletim sistemine uyumlu ilk modeli olması beklenen Surface Neo’nun da 2021 yerine 2022’de duyurulacağı iddialarına yer verildi. Tüm bu iddialar The Verge ve diğer birçok saygın haber platformunda da manşetleri süsledi.

Yaklaşık bir yıl sonraya sarkan Microsoft’un Surface Neo’su 2022’de tanıtılırsa zamanlama açısından ele alındığında iyiden iyiye fütüristik hale geliyor.

Öte yandan Microsoft bünyesindeki önemli isimlerden Panos Panay, ‘dünya, çift ekranlı Windows cihaz kategorisi planlarımızı paylaştığımız 2019 Ekim ayına göre günümüzde çok daha farklı bir yer’ ifadelerini kullanarak gecikmenin nedeni olarak koronavirüs salgınına işaret etti.

Bir diğer gecikme nedeni ise muhtemelen win32 uygulamaları ile ilgili Windows 10X’te karşılaşılan performans sorunları. Ayrıca işletim sistemine entegre edilmek istenen daha karmaşık yazılımlarla ilgili problemlerin de söz konusu olduğu biliniyor. Bu tip engeller, Windows 10X’in gecikmesine ciddi ölçüde katkıda bulundu.

Cevap bırakın