İddia: Canon 100 MP’lik EOS R hazırlığında

0

Orta format makine sistemine yönelik geliştirme çalışmalarını durdurmuş olmasının devamında Canon’un 100 MP+ bir EOS R modeli ile gelebileceği konuşuluyor. İşte detaylar…

Canon’un 30 MP’lik EOS R’ı, aynı zamanda şirketin ilk full frame aynasız sistemli modeliydi. İddialara göre yeni bir EOS R modeli yolda, üstelik ‘megapiksel’ konusunda adından çokça söz ettirmeye aday olacağı da altı çizilen konular arasında.

Bu noktada Canon’un birkaç sene önce orta format makine sistemine yönelik geliştirme çalışmalarını durdurmuş olması ve bu nedenle de 100 MP bariyerini aşan yeni ‘ama orta format yapısında olmayan’ bir aygıt sunma olasılığının yüksek olduğu ifade ediliyor. Yakın bir medya platformu olan Canon Rumors’a göre Canon’un EOS 5DS/R serisinin emekliye ayrılmasının ardından bir sonraki yüksek megapikselli makinesi EOS R hattı içerisinde yer alabilir. Yine de aynı platformda yer bulan bir tahminde söz konusu modelin (100 MP+ üzeri çözünürlüklü), 2020 yılından önce gelmesi düşük olasılık şeklinde belirtiliyor.

8K…

Öte yandan olası bir 100 MP makinenin aynı zamanda 8K video kaydı gibi oldukça inovatif özelliklerle gelebileceği yönünde beklentiler var. Fotoğraf üreticilerine yönelik halihazırdaki 4K videonun ardından yeni ‘yakın gelecek’ beklentisi şüphesiz 8K.

En nihayetinde ise Canon, yüksek megapikselli fotoğraf makinesi taleplerini (reklam sektörü, vb. gibi endüstriyel diyebileceğimiz bir alan için) karşılamaya yönelik bir yol haritasına sahip olabilir.

 

Cevap bırakın