İddia: BlackBerry mobil cihaz işinden çıkabilir

0

blackberry-bayrak

2010’lu yılların başında büyük sükse yaratan akıllı telefonları ile mobil cihaz ekosisteminin öncü markaları arasında gösterilen BlackBerry açısından son yılların hiç iç açıcı geçmediği aşikar. Kanada merkezli şirketin son birkaç yılda açıkladığı finansal bilançoları ve küresel akıllı cihaz pazarındaki yüzde 1 seviyesine kadar gerileyen satış payı oranları bu konuya dair işaretler arasında. Daha önce başka bir şirket tarafından satın alınabileceği yönünde iddiaların ortaya atıldığı BlackBerry, son dönemde ise mobil cihaz işinden tamamen çıkabileceği yönünde haberlerin ana aktörü oluyor. Güvenilir medya organları tarafından servis edilen makale ve haberlerde BlackBerry’nin sona yaklaştığı iddiaları yer alıyor.

Öte yandan mobil cihaz üretimine son verilmesinin yanında yazılım tarafındaki çalışmaların süreceği kaydediliyor. Bilindiği üzere söz konusu teknoloji şirketi, güvenlik öncelikli yazılımlarıyla da tanınıyor.

blackberry-priv-side-view-press

BlackBerry, çıkardığı Android işletim sistemli cihazlarda da beklenen satış başarısına ulaşamadı. Özellikle BlackBerry Priv modelinin (üstte) fiyat politikasında hata yapıldığı konusu, şirketin CEO’su tarafından da dile getirilmişti. Rekabetin gittikçe arttığı Android cihaz pazarında BlackBerry, beklentileri karşılayabilmiş değil. Görünen bir diğer nokta da BlackBerry OS (işletim sistemi) ile gelen modellerin de satış grafikleri düşmeye devam ediyor. İddiaların gerçeklik payı ise şimdilik belirsizliğini koruyor, konuyla ilgili olarak Kanadalı şirketin de herhangi bir doğrulama ya da yalanlama yoluna gitmemesi ise dikkat çeken bir diğer ayrıntı durumunda.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın