İddia: Apple ücretli haber aboneliği servisi hazırlığında

0

Apple Music gibi ücretli abonelik sistemlerinden hatrı sayılır ölçülerde gelir sağlayan Apple’da yeni hedef ‘haber okumaktan hoşlanan’ kesim olabilir. İşte detaylar…

İddialara göre Apple, geçtiğimiz mart ayında satın aldığı haber okuma servisi Texture’un ardından yeni bir servis planlıyor. Haber okuma servisi şeklindeki bu aboneliğin bir yıl içerisinde sunulabileceği kaydediliyor. Bilginin kaynağı tanınmış medya platformu Bloomberg, yani iddialar oldukça kuvvetli.

Öte yandan Apple’ın konu hakkındaki ilk detayları önümüzdeki aylarda düzenleneyeceği geliştiricilere özel WWDC 2018 etkinliği kapsamında açıklayabileceği belirtiliyor.

Detaylar bununla sınırla değil, Apple’ın Texture satın alımı sonrası şirketin 100 çalışanından 20’sini kendi bünyesine dahil ettiği belirlendi. Bu durumda beklenti şirketin önümüzdeki süreçte Apple News adını verdiği ücretli uygulama sistemine benzer bir şekilde yeni bir yazılım sunabileceğine işaret ediyor. Apple News ile halihazırda 10 dolarlık aylık ödemeyle 200’den fazla dergiye erişim mümkün. Sonraki hizmet için ise fiyatlandırma henüz belirli değil.

Nasıl bir sistem?

Bir olasılık olarak Apple, yüzlerce dergiyi bir abonelik sistemiyle sunma yerine hepsi bir arada okunabilen bir aylık hizmet sunmayı planlıyor da olabilir. Dergi içeriklerinin nasıl gösterileceği konusu ise yine soru işareti içeren detaylardan bir diğeri.

iOS kullanıcılarına ücretsiz haber sunmanın ötesinde yeni bir gelir modelinin esas alındığı yeni servisle ilgili daha fazla detayın önümüzdeki günlerde ortaya çıkabileceğini belirtelim.

Cevap bırakın