İddia: Apple, Mac’lerde kendi işlemcilerini kullanmaya hazırlanıyor

0

Apple cihazları hakkında genelde doğru öngörüler ortaya koyan Ming-Chi Kuo, son öngörüsüyle Apple’ın Mac bilgisayarlarında yakın zaman içerisinde kendi işlemcilerini kullanmaya başlayacağını ileri sürdü. İşte detaylar…

Ming-Chi Kuo, Apple’ın geleceği ile ilgili öngörülerde bulunan önemli bir analist. Bizzat kendisinin hazırlamış olduğu son raporunda Apple’ın 2020 yılında Mac bilgisayarlarında kendi üretimi olan işlemcilere yer vereceğini ifade etti.

Apple, halihazırdaki Mac bilgisayarlarında Intel firmasının işlemcilerini kullanıyor. Hatta Mac bilgisayarlar ilk üretildiklerinde dahi bünyelerinde Intel işlemciler ile piyasa çıkmış ve bu şekilde kullanıcıların hizmetine sunulmuştu. Apple’ın kendi üreteceği işlemciler ise ARM tabanlı ve tamamen şirketin kendi tasarımı olabilir.

Diğer yandan analist Kuo’nun bu tahmini Bloomberg’in geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde yaptığı haber ile aynı noktada buluşuyor. Bloomberg, yapmış olduğu haberde Apple’ın 2022 yılında bizzat kendi tasarımı olan ARM tabanlı işlemcileri Mac bilgisayarlarda kullanmaya başlayacağını iddia etmişti.

Apple’ın ARM tabanlı kendi işlemcilerini Mac bilgisayarlarında kullanmaya başlayacak olması şirketin bazı konularda avantajlı olmasını da sağlayacak. Çünkü şirket bu şekilde Intel’e olan bağımlılığını azaltacak ve çip üreticisinden kaynaklı üretimsel gecikmeler nedeniyle tedarik süreçlerindeki aksamalar da ortadan kalmış olacak.

Ortaya çıkan haberlere göre Apple’ın işlemcilerde değişiklik yapacağı ilk ürünün ise Mac bilgisayarlar olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak öncelikle şirketin ARM tabanlı kendi işlemcilerini öncelikle Intel işlemcilerin performansına yakın bir performansa getirmesi gerekiyor. Bu nedenle Apple’ın kendi işlemcilerini kullanmaya başlamasına ortama 2 – 3 yıl var gibi gözüküyor.

Cevap bırakın