İddia: Apple akıllı gözlük geliştiriyor!

0

2111-0f68172c06e2a15f70414d73dd22c935-1422963477-rjip-column-width-inline

Tüketici elektroniği şirketleri açısından ‘çok yönlü’ olmanın günümüz koşulları için önemi her geçen gün artıyor. Sadece donanım değil, yazılım ya da örneğin akıllı telefon geliştiren marka durumundan hem akıllı telefon hem sanal gerçeklik gözlüğü geliştiren marka konumuna geçen çok sayıda üretici var. Apple ise bu konuya nispeten daha temkinli yaklaşan şirketlerden biri. Ancak yakın zamanda sürpriz bir hamleyle kamuoyunu şaşırtabileceği iddiaları söz konusu…

Tanınmış medya platformlarından Bloomberg’in haberine göre Apple, kendi akıllı gözlüğü üzerinde çalışıyor. Dolayısıyla teknoloji şirketi, akıllı saatlerinden sonra giyilebilir teknoloji pazarındaki ürün gamını genişletmeyi planlıyor.

Öte yandan Bloomberg, söz konusu akıllı gözlükle ilgili bazı tahminleri de paylaşıyor. Aygıtın iPhone’a kablosuz olarak bağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca henüz prototip aşamasında olduğu iddia edilen cihazın genişletilmiş bir gerçeklik özelliğine de sahip olacağı kaydediliyor.

Konuyla ilgili Apple’dan herhangi bir doğrulama gelmiş değil. Gerek sanal gerçeklik, gerekse beraberindeki ekosistemin yükseliş trendinde olması dikkat çekici, ancak akıllı gözlük konusu farklı bir değerlendirmeyi gerekli kılıyor. Akıllı gözlük üretiminde son dönemde düşüş eğiliminin görüldüğü söyleniyor.

Google’ın 1500 doların üzerinde fiyat etiketi ile sunulan ilk akıllı gözlük projesinin ilgi görmemesi ile birlikte belli alanlarda rafa kaldırıldığı, tasarım açısından daha az ‘dikkat çekici’ yeni bir model üzerinde ise çalışmaların sürdüğü biliniyor. En nihayetinde akıllı gözlük pazarı hiç de kolay bir saha değil. Bazı uzmanlara göre Apple’ın akıllı gözlük üretimine karar vermesi ciddi bir stratejik hata olabilir…

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

NOT: Görsel temsilidir.

Cevap bırakın