İddia: Apple 8K ekran destekli AR gözlüğü üretiyor

0

Apple’ın AR gözlük planlarına dair yeni iddialar kamuoyunda yer buldu. İşte ayrıntılar…

Apple’ın mevcut ürün portföyünün dışına çıkarak yeni bir sekmeye geçişine rastlamak pek de kolay değil. Son yıllarda gelen en önemli ‘yeni’ segment belki de Apple Watch. Akıllı saatiyle uzun süredir beklenen bir ürün gamına merhaba diyen, tüm dünyadaki teknoloji meraklılarının da beğenisini kazanan teknoloji şirketiyle ilgili son dönemde sıklıkla gündeme gelen bir diğer konu da artırılmış gerçeklik (AR).

Apple’ın bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üretimeyi planlıyor olabileceği uzun süredir gündemde. Bu yönde iddialar sıkça gündeme geldiği gibi Apple’ın tepe isimleri, hatta CEO’su Tim Cook’tan da pozitif sinyaller alınıyor. Ancak resmi bir doğrulama veya bilgi hala gündemd yok. Diğer yandan önde gelen medya organlarından Cnet’te yer alan bir habere göre Apple, 8K ekran desteğine sahip bir AR ekipmanı hazırlığında.

Bazı ‘güvenilir’ kaynaklara dayandırılan bilgilere göre Apple’ın olası AR gözlüğü, HTC’nin kullanmakta olduğu veri aktarım metodu olan WiGig’in teknik detayları arasında öne çıkacağı kaydediliyor. Ayrıca AR sisteminin –aslında gayet normal bir özellik olarak- VR desteği de sunacağı ve ürünün olabilecek en az seviyede kabloyla geleceği bilgileri de aktarılıyor.

Dönüşüm?

Son yıllarda yenilikleri yakından takip eden şirketin aslında pek de büyük sükse yaratmayan teknolojilere adeta boyut atlattığı biliniyor. Apple Watch ile giyilebilir teknoloji endüstrisini dönüştüren Apple’ın benzer şekilde AR teknolojisine de katkı sağlaması mümkün olabilir.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın