İddia: App Store’daki uygulama sayısı azaldı

0

Apple’ın mobil uygulama mağazası App Store’da ilginç bir düşüş söz konusu olabilir. İşte detaylar…

Teknoloji şirketi Apple’ın mobil uygulama mağazası App Store, milyarlarca cihazın (iPhone, iPad, iPod touch) yazılım üssü adeta. Sosyal medyadan oyuna çeşitli kategorilerde dev bir yelpaze sunan App Store’a dair yeni bir gelişme ise kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Appfigures adlı şirket tarafından gerçekleştirilen ve sonuçlar paylaşılan araştırmaya göre App Store’daki uygulama sayısı, 2018 başında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azaldı. 2017 başında 2,2 milyon uygulamaya ev sahipliği yaptığı kaydedilen uygulama mağazasında 2018 başında ise 2,1 milyon uygulamanın bulunduğu belirtiliyor. Bu beklenmedik ‘kayıp’ şaşırtırken, diğer veriler de bir hayli çarpıcı.

Buna göre 2017 yılı başı itibarıyla App Store’a, 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 29 daha az sayıda ‘yeni uygulama’ eklenmiş.

Android tarafında durum çok farklı…

Öte yandan Android uygulama mağazası Google Play’de durum tam tersi istikamette; 2017’de artış yüzde 17 seviyesine işaret ederken toplam sayının 4 milyonu bulduğunun altı çiziliyor. Dolayısıyla Android uygulama sayısı, Apple mobil cihazları için geliştirilen uygulama sayısını neredeyse 2’ye katlıyor.

Bu noktada ilginç bir konu olarak Apple’ın mağazasına uygulama kabul politikalarının Google’dan farklı olduğununu belirtelim.  Diğer detay ise elbette satışı gerçekleşen Android cihaz sayısının iOS cihazlardan çok daha fazla olması. Bu yönde gelişen bir yazılım üretme etkisinin yaşanıyor olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Cevap bırakın