İddia: 5 yıl içinde IoT için 5 trilyon dolar harcanacak

0

Nesnelerin interneti ya da Internet Of Things (IoT) henüz bizim için oldukça yeni bir kavram olsa da, dünyada teknolojinin seyrini değiştirecek önemli bir konu olarak kabul ediliyor. Zira IoT; şirketlerin, devletlerin ve tüketicilerin dünyayla kurdukları iletişim biçimlerini yeniden tanımlıyor. Bu değişim de oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Şirketlerin önümüzdeki beş yıl içerisinde sırf IoT teknolojisinden faydalanmak adına 5 trilyon dolar harcama yapacakları öngörülüyor.

BI Intelligence’ın bu yeni eğilimi kavrayabilmek adına yaptığı araştırma çok çarpıcı sonuçları gözler önüne seriyor. Araştırma üretim, finans ve teknoloji sektöründen 500 civarı katılımcıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların müdür ve üst düzey yönetici konumunda olan, kendi oluşumlarına yön verecek niteliğe sahip isimler olduğunu belirtelim.

  • Raporun bazı önemli noktalarından bahsedelim. 2021 yılına kadar toplam 22.5 milyar IoT destekli cihazın çalışmaya başlayacağı tahmin ediliyor (bu sayı 2016 sonunda yalnızca 6.6 milyar adetti)
  • Ayrıca 2016-2021 arasındaki 5 yıllık dönemde yapılacak IoT yatırımlarının 4.8 trilyon dolar olacağı belirtiliyor.

Rapor ayrıca insanların IoT konusundaki endişelerini, toplanan verilerin ne olacağını, IoT cihazların piyasasını ve IoT’e geçiş dönemlerinde yaşanan zorlukları da ele alıyor. Bütünüyle konuyu ele aldığımızda şunu söyleyebiliriz ki; artan yatırımlar ve hızlı gelişen teknoloji bir araya geldiğinde, IoT konusu hem bireysel tüketiciler, hem şirketler hem de devletler açısından önemli bir konu haline geliyor. 2021’e kadar olan süreçte, IoT konusunun önceye nazaran hayatımızda daha fazla yer edineceğini görüyoruz.

Cevap bırakın