İddia: 40 bin Tinder fotoğrafı yapay zeka için kullanılıyor

0

tinder

Tinder, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun ilgi gören bir ‘çöpçatanlık’ uygulaması. Mobil cihazlar üzerinden yeni insanlarla tanışmayı konu edinen çok sayıda uygulama arasında belki de en tanınmışı. Ancak çeşitli dönemlerde farklı konularda gündeme gelmesiyle de adından söz ettiriyor. Yeni gelişme popüler platform yüklenen fotoğraflarla ilgili…

Google şirketi olan Kaggle’da, Tinder’in API’sı kullanılarak elde edilmiş 40 bin adet profil fotoğrafını içeren bir veri paketi yayınlandı. ZIP dosyaları halinde gelen veriler, indirilebiliyor. Dolayısıyla Tinder kullanıcılarının fotoğrafları kamuya açık bir şekilde indirilip kullanılabilir durumda.

Tartışma yaratan gelişme, Tinder tarafından gerçekleştirilmiş bir eyleme dayalı değil, Stuart Colianni adlı bir yazılımcı kaynaklı ve bu isim tarafından yapılan açıklama, ‘önceki görsel verilerden memnun olmadığım için bunu yaptım’ şeklinde. Öte yandan görsellerin kimin tarafından kullanılacağı bilinmese de tahminler yapay zeka çalışmalarına işaret ediyor.

En nihayetinde ise Tinder’daki verilerin izinsiz olarak kullanımı, indirilebilmesi söz konusu. Daha önce de API’leriyle hack’lenen Tinder tarafından konuyla ilgili bir açıklama da gelmiş değil. Ancak beklenti tanınmış yazılım platformunun bu ve benzer yöndeki faaliyetlere dur diyecek adımları atması.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın