IDC: Bu yıl 1,51 milyar adet akıllı telefon satışa sunulacak

0

IDC, önümüzdeki 5 yılı kapsayacak şekilde akıllı telefon pazarına dair öngörülerini kamuoyuyla paylaştı. Tahminler, gelişimin devam edeceği yönünde…

2017 yılı sonuna kadar 1 milyar 517 milyon adet akıllı telefonun potansiyel kullanıcılara sunulacağı tahmini dikkat çekiyor. Bu noktada belirtilen rakam, teknoloji markalarının üreterek tedariğini sağlayacakları cihazları ele alıyor. Daha çarpıcı olanı ise 2021’de rakamın 1 milyar 745 milyon seviyesine ulaşacağının iddia edilmesi.

Elbette Samsung’un Galaxy S8 modeli de yılın dikkat çeken modellerinden. Önümüzdeki bir buçuk yılın öne çıkacak akıllı telefonunun ise iPhone 8 olacağı kaydediliyor. IDC, Apple’ın şimdiye kadar ki en büyük duyurularından birine iPhone 8 ile birlikte merhaba denileceğini belirtiyor.

Yükselen rekabet sahası: Ekran boyutları

Ekran önümüzdeki yılların rekabet sahalarının başında gelecek gibi görünüyor. Samsung ve LG’nin 18:9 ekran en/boy oranını tercih ettikleri görüldü, IDC2ye göre Apple’ın da bu partiye katılması yüksek bir ihtimal.

İlgi çekici bir diğer IDC öngörüsü de 2021 yılının trend akıllı telefon ekran boyutları ile ilgili. Buna göre eğilim 5.5 inç – 6 inç arasında şekillenecek ve bu ekran formları, diğer tüm ekran boyutlarından daha fazla ilgi görecek.

İşletim sistemi ekosisteminde neler olacak?

Öte yandan işletim sistemi pazarına dair öngörüler de aktarıldı. Android ve iOS’un herhangi bir büyük değişim olmadan yollarına devam edecekleri yönünde tahminde bulunuldu.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir diğer IDC raporunda 2017 yılı ilk üç ayındaki akıllı telefon tedariklerine ilişkin veriler paylaşılmıştı. Söz konusu detayları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Media Markt’ta satışa sunulan tüm akıllı telefon modellerini yakından incelemek için ve online alışverişle satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın