iCloud Drive hakkında her şey

0

Apple’ın bulut teknolojisi kullanarak verilerinize tüm cihazlardan erişim sağlayan, macOS Sierra ile daha da gelişen iCloud Drive aracını inceledik.
iCloud

Artık bilgisayarınıza, telefonunuza ya da tabletinize bir şey olursa, bu illâ verileriniz kaybolacak anlamına gelmiyor. Bulut depolama sistemleri, verilerin bir kopyasını internet üzerinde bir sunucuda tutarak, hem farklı cihazlardan erişmeyi sağlıyor hem de veri kaybını önlüyor.

Masaüstü ve Belgeler kolayca yedekleniyor
Bulut depolama ve veri eşleştirme hizmetleri, genellikle bilgisayarınızda belirleyeceğiniz özel bir klasörde veri depolarlar. Özellikle Mac kullanıcıları için, macOS Sierra kullanırken tek tıklamayla Masaüstü ve Belgeler klasörlerini sisteme taşıması, bu anlamda işleri kolaylaştırıyor.

Ayrıca birçok uygulama da dokümanları iCloud Drive’a kayıt etme imkânı sunmaya başladı. Bu sayede, kaydedilen dokümanlar iPad ve iPhone’lar ile uyumlu oluyor. Pages, Keynote ve Numbers, bu şekilde çalışan uygulamalardan bazıları. Bu desteğin en önemli yanı, eskiden olduğu gibi iOS’taki dokümanların uygulama içerisinde kayıt edilmesi ve başka cihazlardan erişilememesi problemini ortadan kaldırıyor.

iCloud Drive

Mac’te iCloud Drive’a kolayca erişebilmek için en hızlı yol; Elma + yukarı ok ve I tuşuna aynı anda basmak. Bir Finder penceresi açıksa, buradan da erişebilirsiniz. Ancak öncesinde Finder ayarlarında yan bar sekmesi altında iCloud Drive’ı seçili şekilde işaretlemelisiniz.

Birçok uygulama iCloud Drive’a kolayca erişiyor
Bir mobil uygulama içinden iCloud Drive’daki bir dosyayı açmak isterseniz, Aç diyalog penceresindeki yan barda iCloud Drive’ı bulabilirsiniz. Benzer şekilde dokümanları kayıt etmek için karşımıza çıkan pencerede de iCloud Drive’ın bir kısayolu bulunuyor.

Finder’da klasörleri iCloud Drive’a sürükleyip bırakmanız da, kolayca veri aktarmanızı sağlar. Ancak bu dosyaları tamamen taşımanın sorun çıkartacağı durumlar olabilir, çünkü bazı uygulamalar, dokümanların uygulama klasöründe kalmasına gerek duyar. Bunun bir çözümü de, uygulama içinden dosyaları taşımak.

iCloud Drive iPad

iPad’i iş istasyonuna dönüştürüyor
iCloud Drive’ı düşününce aklınıza sadece bilgisayar ve akıllı telefon gelmesin, uygulama tablette de son derece kullanışlı. Üstelik dokümanlara erişim sağladığı için iPad’inizi bir Bluetooth klavye ile eşleştirerek, işlerinizi de yapabileceğiniz bir sisteme dönüştürebilirsiniz.

Sadece Apple ürünleriyle sınırlı kalmak da doğru değil. iCloud Drive, Windows uygulaması sayesinde kolayca kullanılabiliyor. Belirleyeceğiniz bir klasörü veri ambarı hâline getiren uygulama, Mac’teki temel özelliklerin hepsine sahip.

Dilerseniz iCloud Drive’ı web tarayıcı üzerinden de kullanabilirsiniz. Tarayıcılar için eklenti desteği de bulunan iCloud Drive, böylece sık kullanılanlar listenizi de diğer cihazlarla eşleştirebiliyor. Google Chrome, Firefox ve Internet Explorer da desteklenen tarayıcılar arasında yer alıyor.

Windows’ta Microsoft Outlook’un verimlilik aracına gerek duyan iCloud Drive, ancak bu yazılım kurulduktan sonra kişileri, takvim girdilerini ve hatırlatıcıları eşleştiriyor.

iCloud Windows

Kotayı bitirmemek için ‘sadece Wi-Fi’ seçeneği
Gelelim, kotayla ilgili sorunlara. Mâlum, bulut hizmetleri artık son derece ulaşılır ve fiyatları da uygun. Dolayısıyla yedekleme yapmak ve çok cihaz kullananlar için erişim kolaylığı gibi sebeplerle, yüksek kapasite alabilirsiniz. Ancak bu işin göz ardı edilmemesi gereken yanı, 100 GB gibi yüksek bir alanda yapacağınız büyük ve sık değişikliklerin kotanızı kolayca eriyip bitirmesi…

Bu durum kotası sabit internete göre çok daha düşük olan mobil bağlantılarda daha da önem kazanıyor. Bunun için uygulamanın hücresel bağlantıda (yani mobil hattınızda) veri indirmesini kısıtlayarak, sadece Wi-Fi üzerinden kullanabilirsiniz.

Wi-Fi kullanamayacağınız bir noktada ise güncellemelere erişmek için, web tarayıcınızı kullanarak (icloud.com üzerinden) dosyaları görmeniz mümkün.

iCloud Drive, daha çok Android desteklemediği için, daha çok Apple kullanıcıları tarafından tercih ediliyor, ancak uygun seçenekleri ile Windows kullananlar da, bu bulut hizmetinden faydalanabilirler.

Cevap bırakın