İçerik üreticileri için dizüstü bilgisayar tavsiyeleri

İçerik üreticileri için dizüstü bilgisayar tavsiyeleri listemizde, farklı beklentileri olan içerik üreticileri için en iyi modelleri sıraladık.

0

İçerik üreticileri için dizüstü bilgisayar tavsiyeleri listemizde, gerek yazı gerekse de video gibi farklı içerik üreticilerinin beklentilerini karşılayacak modelleri sıraladık. Ancak dilerseniz modellere geçmeden önce, “içerik üreticisi” kimdir, beklentileri ve satın almadan önce dikkat etmesi gereken konular nelerdir sorularını yanıtlayalım.

Nasıl bir içerik üretiyorsunuz?

Günümüzde içerik üreticisi dediğimiz zaman, video tabanlı içerikler üreten ve bu içeriği dizüstü bilgisayarında kurgulayan insanlar olduğu kadar yazı veya görsel tabanlı çalışan insanların da olduğunu görüyoruz. O nedenle ilk olarak cevaplamamız gereken konu, hangi içerik üreticisinin nasıl bir dizüstü bilgisayara ihtiyacı olduğu.

Eğer yazı tabanlı bir içerik üreticisiyseniz, büyük ihtimalle çok güçlü bir işlemciye veya ekran kartına ihtiyacınız olmayacak. Bunun yerine kolay taşınabilirlik, uzun pil ömrü, başarılı bir klavye ve touchpad deneyimi gibi beklentileriniz olacak. Öte yandan video veya görsel tabanlı bir içerik üretiyorsanız, hem işlemci hem de ekran kartı tarafında güce ihtiyacınız var. Çünkü Adobe Premiere veya After Effects gibi programlar, en nihayetinde güç gerektiren uygulamalar. Bunların yanı sıra görsel tabanlı işlerde ekran kalitesi, ekranın renk doğruluğu da bir hayli önemli olabiliyor.

İçerik üreticileri için dizüstü bilgisayar tavsiyeleri 

Yazılı içerik üretenler için öne çıkan modeller

Bu bölümde, nispeten fiyat performans oranı yüksek ve hatta mevcut sektör şartlarını düşündüğümüzde uygun fiyatlı sayılabilecek modelleri listeleyeceğiz. Yazılı içerik üretmek için ciddi bir işlemci gücü gerekmediğinden daha çok kolay taşınabilir ve uzun pil ömrü vadeden modellere yoğunlaşacağız.

Acer Swift 1

Acer Swift ailesi, genel olarak incecik tasarımları ve oldukça hafif olmaları ile öne çıkan bir seri. Acer Swift 1 modeli de 14 inç ekran boyutu ve kompakt kasasıyla yanınızda taşırken hissetmeyeceğiniz bir yapıda. 1080p Full HD ekran çözünürlüğü sunan model, klavye ve touchpad deneyimi konusunda da oldukça başarılı.

Casper S500

Biraz daha büyük ekran isteyenler için 15.6 inçlik boyutlu ekran sunan S500 modeli, aslında içerik üretirken Adobe Photoshop gibi uygulamaları da kullanmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Zira cihazda hem 10. Nesil Intel Core i5-10210U işlemci hem de Nvidia MX230 harici grafik kartı yer alıyor. Bu sayede temel performans gerektiren uygulamalarda iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Acer A514

Bir başka 14 inç boyutlu Acer modeli olan A514, yine 10. Nesil Intel işlemcisiyle öne çıkan bir model. Cihazda Intel Core i3-1005G işlemcisi yer alıyor. Modelde 256 GB’lık SSD kullanılması hem bilgisayarın hızlı bir şekilde açılması hem de SSD’ye yüklediğiniz programları hızlı bir şekilde kontrol edebilmenize imkan sağlıyor.

Video ve görsel tabanlı içerik üreticileri için öne çıkan modeller

Bu bölümde ise hem performans, hem de ekran gibi noktalarda iyi sonuçlar veren modellere yoğunlaşacağız.

Apple MacBook Pro

Şüphesiz konu performans ve içerik üretmek olduğunda ilk akla gelen model MacBook Pro oluyor. Bu noktada eğer yazı tabanlı bir içerik üretiyorsanız daha bütçe dostu olan Air modellerine yönelebilecekken, daha performanslı işler için Pro versiyonu tercih etmekte fayda var.

İçerik üreticileri için dizüstü bilgisayar tavsiyeleri -8

MacBook Pro modellerinin yeni modellerinde ayrıca bildiğiniz gibi Touchbar özelliği yer alıyor. Bu sayede eğer Premiere ve After Effects gibi programlar kullanıyorsanız, isteğinize göre kısayollar atayarak içerik üretirken bu dokunmatik yüzeyden de ekstra destek alabiliyorsunuz.

Huawei Matebook X Pro

Eğer MacOS istemiyor ve tercihinizi Windows tarafından kullanıyorsanız Matebook X Pro modeline göz atmanızda fayda var. Zira son dönemde ürettiği dizüstü bilgisayarla beğeni toplayan Matebook ailesinin en güçlü üyesi Matebook X Pro.

İçerik üreticileri için dizüstü bilgisayar tavsiyeleri -9

Ürün hem metal kasası ile oldukça şık hem de 1.3 kg ağırlığıyla oldukça kolay taşınabilir bir yapıda. Tabii ki içerik üretenler için 3K çözünürlüklü ve sRGB %100 desteğiyle doğru renk gösteren bir ekranın olması da oldukça önemli.

Cevap bırakın