IBM Watson’ın en yenilikçi kullanım alanları

0

IBM WatsonBundan 5 yıl önce Amerikan yarışma programı Jeopardy’de insan yarışmacılara fark atan süper bilgisayar Watson bugün pek çok farklı endüstride geliri ve verimliliği arttırmak amacıyla kullanılıyor. Bu haftaki yazımda IBM Watson’ın kullanıldığı 10 farklı inovatif iş alanını bir araya getirdim.

Kar amacı gütmeyen eğitim organizasyonu: Sesame Workshop
IBM Watson ve Sesame Workshop yaptıkları işbirliği ile erken çocukluk dönemi eğitimini geliştirme üzerine bir çalışma yürütmeye başladı. 3 yıllık bu anlaşma süresince amaç farklı öğrenme sitillerine uygun yeni eğitim sistemleri geliştirmek. IBM Watson genel müdürü Harriet Green’e göre Watson’ın büyük verileri analiz etme yeteneği sayesinde kişiselleştirilmiş eğitim deneyimleri ortaya çıkartılacak ve bu sayede milyonlarca çocuğun eğitim hayatı yeniden şekillendirilmiş olacak.

Imperial College London
Watson, Imperial College London’da 2014 yılından beri öğrenciler tarafından suç analiz ve tahmin aracı olarak kullanılıyor. Üniversitedeki bilgisayar öğrencileri IBM ve Watson ekibi ile birlikte bilişsel bir bilgisayar uygulaması üzerinde çalışıyor.

Mears Group
700 bin’den fazla sosyal ev ve 20 bin çalışanı bulunan İngiliz sosyal yardım kurumu Mears Grup’un veri tabanında 600 milyonun üzerinde sağlık ve kaza raporu yer alıyor. Kurum geçtiğimiz yıl raporlama sistemini geliştirmek için IBM Watson ile işbirliğine başladı.

University of Southampton
Southampton Üniversitesi IBM Watson ile işbirliği yaparak öğrencilerine tıp, kimya, denizcilik, sanat gibi pek çok farklı alanda araştırma yapma imkanı sunan ilk üniversite oldu.

Citigroup
Amerika tabanlı uluslararası banka Citigrup 2012 yılından beri müşteri ilişkilerini geliştirme amacıyla Watson’ı kullanıyor. Bu sayede Citigroup müşterilerden daha geniş data toplamayı ve bunu fırsatları tespit ederek müşteri ilişkilerini geliştirecek şekilde kullanmayı amaçlıyor.

Girişimciler için Watson APIs
IBM bulut tabanlı girişimler için programına 2014 yılında başladı. Program girişimlere 120 bin dolar değerinde ücretsiz bulut kredisi sunuyor. Bunun yanı sıra tabii ki IBM’in geniş müşteri ve danışman ağına erişim imkanı da var. IBM’in halka açık bulut geliştirme platformu Watson APIs on Bluemix interneti olan her geliştiriciye son bilişsel bilgisayar teknolojisi ile çalışma imkanı veriyor.

Bilim ve teknoloji tesisleri
Bilim ve teknoloji tesisleri konseyi (STFC) Hartree Centre tarafından bir big data inovasyon merkezi kuruldu. Merkezin amacı şirketlere kompleks iş problemlerini çözmede yardımcı olmak. Merkezde şirketlere ileri bilgisayar ve data analiz imkanları sunuluyor. Uluslararası sağlık şirketi GlaxoSmithKline da cluster tekniklerini geliştirmek, hastalıklar arası ilişkileri anlamak ve bunun haritasını ortaya koymak için Hartree Centre ile birlikte çalışıyor.

IBM Watson: Cleveland Clinic
ABD’li kar amacı gütmeyen sağlık organizasyonu Cleveland Clinic kanser tedavisi alanında yaptığı araştırmalarda IBM Watson ile birlikte çalışıyor. IBM Watson ile hastaların gen haritası üzerinde araştırma yapılıyor.

Standard Bank
Standart Bank tarafından IBM Watson müşteri sorularına daha hızlı cevap verme ve kimliklerini daha kolay tespit etme amacıyla kullanılıyor. Standart Bank inovasyon ve kanal tasarım yöneticisine göre bu sayede müşteri süreçlerini iyileştirilerek uzun vadede bankanın geleceği için yeni ve faydalı yöntemler geliştirmeyi hedefliyor.

Under Armour
Spor giyim markası Under Armour dijital sağlık ve fitness uygulaması geliştirmek için Watson ile çalışıyor. Marka Watson’ın analitik veri havuzundan faydalanarak bir uygulama geliştirdi. Kişisel bir eğitmen olarak çalışan uygulama kullanıcılara optimum sağlık ve fitness hakkında öneriler sunuyor.

Görsel kaynak: Techrepublic.com

Cevap bırakın