Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Geneli0S 9'da seveceğiniz 9 şey

  i0S 9’da seveceğiniz 9 şey

  Geçtiğimiz ay 8 Haziranda Apple’ın WWDC etkinliğinde IOS 9’un tanıtımı yapıldı. Apple, bu versiyonda, görselliğin dışında işletim sistemini daha akıllı ve fonksiyonel yapma konusunda çalışmalar yaptığını açıkladı.

  Bu yazımda IOS 9 ‘da seveceğimiz 9 özellikten bahsetmek istiyorum.

   Proaktif Siri:

  ProactiveSiri1

  iPhone ve iPad için IOS 9 ile gelen en büyük güncelleme Siri’ye geliyor. Yeni Siri’nin bu versiyonda daha akıllı olduğunu söylemeliyim. Yeni Siri ile arama geçmişinizi, e-postaları, takvim ve alışkanlıklarımıza dayalı bilgileri görebileceğiz. Örneğin Siri, takviminize bakacak, trafik verilerine dayanarak bir sonraki randevunuzun zamanın yaklaştığı konusunda bilgi verecek. Aynı zamanda tanımadığınız telefon numaraları internette araştırarak bilgi verebilecek.

   Transit:

  Transit1

  Apple Maps uygulamasına transit servisi geliyor. Bu özellik ile Apple haritası üzerinden transit yol tarifleri alınabilecek. Belli bir istasyonda, tüm transit seçeneklere bakma şansımız olacak. Apple’ın harita servisine gelen transit özelliği, ilk başta dünya üzerinde sınırlı sayıda yerde kullanıma sunulacak.

   Haberler:

  News11

  Apple’ın yeni haberler uygulaması kişiselleştirilebilecek, Flipboard benzeri bir yapı sergileyecek. Tıpkı bir gazete bayisinde bütün gazetelere göz atıyor gibi bu uygulamada da haberleri kişiselleştirilmiş tek ekrandan görebileceğiz. İstenilen haber kaynaklarını ekleye bileceğiz. Apple, bu uygulamada bir dijital derginin görsel zenginliklerini sunacak.

   Cüzdan:

  Wallet11

  Apple’ın Passbook uygulaması, yeni ismi olan “Cüzdan” ile geliyor. Cüzdan uygulaması içinde Discover kredi kartı, banka kredi kartı, Visa, MasterCard , American Express kartları ve  Apple Ödeme kartları bu uygulamada kullanılıyor olacak. iPhone’un home tuşuna iki kez basıldığında, uygulamanın kilitlenmesi ile cüzdan uygulamasının güvenliği de sağlanmış olacak.

   Multitasking:

  Multitasking119

  IOS 9 da yeniliklerden birisi de Multitasking yani çok görevlilik olacak. iPad ekranında iki farklı uygulamayı aynı anda kullanabileceğiz. Bölünmüş ekran fonksiyonu ile, resim içinde resim, video veya yeni bir uygulama eklenebilecek ve uygulamalar arasında gezinilebilecek. Aynı zamanda klavye kısa yolları bulunacak. IOS 9 ile iPad, ciddi bir kelime işleme cihazı haline geliyor olacak.

  QuickType:

  QuickType11

  IOS 9 da multitasking özelliği ile birlikte QuickType özelliğini de oldukça değiştiriyor. QuickType’da kullanıcıların alışkanlıkları ölçülerek, kelime önerisi yapıyor olacak. Üç farklı tercihin yapılabileceği kelime önerisi sunuluyor. QuickType ile hızlı yazmak artık çok daha kolay hale geliyor. Eğer QuickType özelliğinden hoşlanmazsanız sözcüklerden birini tutup, parmağınızı aşağı kaydırmanız yeterli. Kelime öneri kutuları kendiliğinden gizlenecek. Yeniden açmak içinse parmağınızı yukarı kaydırmanız yeterli olacak.

  Daha iyi batarya ömrü:

  BetterBatteryLife11

  Akıllı telefonlarda şarj kullanım süresi oldukça önemli ve IOS 9 ile düşük güç modu geliyor. Bu modda; telefonda sadece bazı uygulamalar çalışıyor. Geri planda güncellemeler ve enerji harcayan her şey kapatılıyor. Şarj az kaldığında düşük güç moduna geçerek şarjı en ekonomik kullanabiliyorsunuz. Bu özelliğe günümüzde oldukça ihtiyaç duyuluyordu. Eminim herkesin çok işine yarayacak.

   Duvar Kâğıdı Zamanlayıcı:

  Duvarkagidizamanlayici11

  Bu özellik zaten Apple kullanıcıları tarafından Macbook ve iMac’te kullanılıyordu. Apple bu özelliği iPhone’a da getirerek farklılık yaratacak. IOS 9’da kullanıcıların gelen istekler içinde bulunan bu özellik sayesinde, iPhone sahipleri güne farklı bir duvar kağıdı ile uyanma şansı bulacaklar.

   Gece Modu: 

  Gecemodu11

  Eğer akıllı telefonu hayatımızın her anında kullanıyorsanız, haliyle farklı ışık ortamlarının olduğu durumlarda da kullanıyorsunuz demektir. Telefonu belirli saatlerde kendini gece moduna alıp, parlaklığı ona göre ayarlaması, şarj tasarrufu sağlaması oldukça faydalı olacaktır.  Tüm akıllı telefon kullanıcılarının en çok dert yandığı konuların başında, telefonların fazla kullanılmadığı vakitler olan geceleri, standart şarj kullanması gelir. Her ne kadar otomatik parlaklık modu olsa da bu tasarrufun aksine işlemciyi ve sensörleri devamlı aktif tuttuğu için daha çok batarya kullanılmasına sebep oluyor. iPhone kullanıcıları iOS 9’da zamana göre parlaklığı ayarlayarak, şarj kullanımını minimum seviyeye çekebilecekler.

  IOS 9 ile oldukça performanslı çalışacak olan iPhone modellerine göz gezdirmek için linki takip edebilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN