Huawei kullanıcıları müjde! HarmonyOS 2.1 geliyor

0

Huawei, son yıllarda geliştirdiği ekosistemini tüm kullanıcılarına ulaştırmaya başladı. ABD yaptırımlarından dolayı HarmonyOS işletim sistemini geliştiren üretici, şu anda bu sistemi beta olarak desteklenen modellere sunuyor. Ancak şirketin sürpriz olarak hazırladığı yeni bir sürüm daha var.

Geçtiğimiz haftalarda merakla beklenen P50 ve P50 Pro modelini duyuran Huawei, etkinlik sırasında P50 Pro’nun Snapdragon 888’li bir versiyonun da olacağını belirtti. Şirket bu telefonu Eylül ayında duyuracak. Ancak bunun akabinde bir başka sürpriz daha var.

HarmonyOS 2.1, Eylül ayında geliyor

Çinli üretici, P50 Pro’nun Snapdragon 888’li varyantını Eylül ayında piyasaya sürecek. Buna ek olarak HarmonyOS’un yeni sürümü de bu cihazla birlikte karşımıza çıkacak. Bu sayede Qualcomm işlemcili bir cihazın da HarmonyOS’la ne kadar uyumlu çalıştığını görmüş olacağız.

Huawei’nin bir sonraki HarmonyOS 2.1 güncellemesi, mevcut sürüme kıyasla kullanıcı deneyimini iyileştirecek. Daha çok optimizelere odaklanması beklenen bu sürüm, iddialara göre pek çok yeniliği de beraberinde getirecek. Ancak bu yenilikler hakkında şu an için net bir bilgi bulunmuyor.

Huawei’nin hedefi 300 milyon

Yeni ekosistemi HarmonyOS’u desteklenen modellere sunmaya başlayan Huawei, yıl sonuna kadar kullanıcı sayısını 300 milyona çıkarmayı hedefliyor. Şu anda 30 milyon aktif kullanıcıya sahip olan firma, başta akıllı telefonlar ve tabletler olmak üzere tüm cihazlarına HarmonyOS’u getirecek. Böylece firmanın Google ile bağlantısı tamamen kesilecek  ve cihazlarda artık HMS servislerini destekleyen bir sistem yer alacak.

Huawei’nin eski alt markası Honor, geçtiğimiz yılın sonlarında satılarak ana şirketle bağlarını kopardı. Şu anda Google tarafında hiçbir problemi bulunmayan firma tekrar GMS desteğine kavuşacak. Öte yandan Huawei, Honor telefonlar içinde HarmonyOS işletim sistemini getirecek. Ancak şirket bu cihazlarda HMS yerine Google’ın mobil servisi GMS’yi kullanabilir. Zira Honor’un herhangi bir yaptırımı bulunmuyor ve Google uygulamalarını kullanmalarında da bir sakınca yok.

Cevap bırakın