Huawei tam ekran parmak izi okuyucusu teknolojisi üzerinde çalışıyor

0

Huawei, akıllı telefonlarının ekranının tümünü parmak izi okuyucusuna çevirecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Günümüzde akıllı telefon modellerinde yüz tanıma teknolojisini görüyor olsak da pek çok model, parmak izi okuyucusu ile güvenli hale getiriliyor. Bir dönem sensör tabanlı okuyucular akıllı telefon modellerinde kullanılırken, günümüzde ise bu teknoloji yerini ekrana entegre ışık tabanlı ya da ultrasonik tabanlı okuyuculara bırakıyor.

Ekrana entegre parmak izi okuyucularında lider konumda olan Çinli üreticiler bu teknolojinin daha ileri gitmesi için çalışmalarına devam ediyor. Bu noktada Huawei tarafından alınan yeni patente göre akıllı telefonlar artık ekranın herhangi bir noktasından parmak izi okuması yapabilecek. İlginç değil mi?

Huawei’nin yeni teknolojisinde, ekranın herhangi bir noktası parmak izi için duyarlı hale geliyor. Akıllı telefonlar tüm ekranın parmak izi okuması yapması elbette ki güç tüketimini önemli bir ölçüde arttırıyor. Huawei bu nedenle kullanıcıların kendi parmak izini okutabilecekleri bir bölge belirlemelerine imkan tanıyor. Bu sayede kullanıcılar, yeni özelliği fazla güç tüketmeden kullanabilecek.
Şirket ayrıca yeni teknolojisini daha kullanışlı hale getirmek için bazı fonksiyonel ekstralar üzerinde de çalışıyor. Bu ekstralardan birine göre kullanıcılar tek tek her uygulama için parmak izi ataması gerekmeden tek bir yerden yönetebilecek.
Şirket yeni patentini; ABD, Çin, Güney Kore ve Japonya kurumlarına göndermiş durumda. Huawei’nin bu teknolojiye sahip akıllı telefon modellerini önümüzdeki süreçte görebiliriz.

Cevap bırakın