Huawei P9 Lite: Uygun fiyata güncel teknolojiye sahip olun

0

 

Uygun fiyatlı telefon üretiminde ciddi söz sahibi olan Huawei, buradaki kullanıcıları unutmayarak P9 ailesini buraya da taşıdı.  P9 Lite olarak adlandırılan bu yeni ürün, amiral gemisi P9’un kırpılmış sürümünden başkası değil.

Bu esasında birçok kişiyi sevindirecek bir gelişme. Bu alanda büyük bir başarı yakalayan  Huawei P8 Lite, yeni bir veliahtta sahip oldu.  Dolaysıyla özellikle fiyat/performans oranına dikkat eden kullanıcılar, çok güncel teknolojilerle donatılmış bir ürüne kavuştular.

p9-lite-huawei-5

Tasarım

P9, alüminyum bir yapıya sahip olmasına karşın, P9 Lite’ın sadece kasa sistemi metalden oluşuyor. Ürünün arka kısım her ne kadar plastik olsa da  malzeme kalitesi ve işçiliğin gayet başarılı olduğunu söylemeliyiz. P9’un 7 mm kalınlığına 7.5 mm kalınlığı ile cevap veren P9 Lite, 144 gr yerine 147 gr ağırlığa ulaşıyor.

5.2 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan P9 Lite, 1920×1080 piksel çözünürlüğüne ulaşıyor. Bu çözünürlük değeri 423 ppi piksel yoğunluk değeri ile beraber çok keskin görüntüler oluşturabiliyor. P9 Lite, tıpkı abisi gibi çok kaliteli bir ekrana sahip. 550 Candela parlaklık değeri ve renk doğruluğu %96 olarak ölçülen bu ekranda, P9 ile kıyasla  zaman zaman daha iyi sonuçlar verebiliyor. Öyle anlaşılıyor ki Huawei, özellikle ekranda bir kısıtlamaya gitmedi ve kullanıcının karşısında çok başarılı bir ekran ile karşısına çıktı.

p9-lite-huawei-4

 Performans

Huawei, kendi işlemcisini üretebilen bir üretici. Dolaysıyla alıştığımız Qualcomm’un Snapdragon işlemcisi burada yer almaması çok normal. Bu esasında çok büyük bir eksiklik değil. Çünkü Huawei, zamanla mobil cihazlar için performanslı işlemciler üretmeyi öğrendi.  P9 Lite’da sekiz çekirdekli Kirin 650 işlemcisi yer alıyor. Orta sınıf bir işlemci olan Kirin 650, dört çekirdeğini 2 GHz diğer dört çekirdeği de 1.7 GHz hızında çalıştırıyor. Üründe beğendiğimiz bir özellik 3 GByte bellek kapasitesinde herhangi bir kısıtlamaya gidilmemesi. Android 6.0 işletim sistemi ve EMUI 4.1 arayüzü takılmadan ve hızlı çalışabiliyor. P9 Lite’in aynı zamanda Asphalt Nitro gibi oyunlarda da iyi bir performans sergilemesi  bizi fazlasıyla şaşırttığını söylemeliyiz.  Daha detaylı olmak gerekiyorsa P9 lite,  Geekbench testinde 870/3700, Antutu testinde de 50148 skorunu elde etti.  Bu skorlar birçok kişi için pek bir anlam ifade etmiyor. Bilmeniz gerekenler: P9 Lite günlük kullanımda kullanıcıyı kesinlikle yarı yolda bırakmadığını.
Benzer bir durum pil kullanım süresi için de geçerli. 3000 mAh’lik bir pile sahip olan P9 Lite, yoğun kullanımda 13 saat boyunca kesintisiz çalışabiliyor. Güç koruma modunda bu değer yaklaşık 40 Saat’e kadar çıkabiliyor.

p9-lite-huawei-3

Kamera

Huawei, P9 Lite’da ne yazık ki Leica lens kullanmadı. P9’un 12 MP’lik monochrome lensi yerine, 13 MP arka ve 8 MP ön lensler tercih edildi. Kullanıcıya avantajlar sağlayan alan derinliği veya Monochrome yani siyah beyaz çekim teknolojileri burada ne yazık ki yer almıyor.  Buna karşın profesyonel mod ve filtrelerde bir kısıtlamaya gidilmedi.

Yaptığımız denemelerde, P9 lite’ın özellikle gün ışığında kaliteli fotoğraflar çekebildiğini gördük. Bu fotoğraflara detaylıca baktığınızda ise fotoğrafların bazı detaylardan yoksun olduğunu ve renk doğruluğunun hafiften kaydığını söylemeliyiz. Gece çekimi modunda ise ortalama performansının üstüne çıkamadığı da bir gerçek. P9 Lite, fotoğraflardaki gürültü oranını kullanıcıya hissettiriyor.

Orta sınıf ürünlerde zaten çok yüksek bir fotoğraf performansı beklemek yanlış olur. Hele ki bu ürünü P9 ile kıyasladığımızda. Bu yüzden P9 Lite kendi sınıfında başarılı fotoğraflar çektiğini söylemeliyiz.

Cevap bırakın