Huawei P9 lite 2017: Son teknolojinin izlerini taşıyor

0

Huawei iyi bir satış yakalayan P9 Lite serisini yeniledi. Yeni bir işlemci ve ufak tefek tasarım değişikliklere sahip olan Huawei P9 lite 2017 inceleme altında.

Huawei, 2017 yılında yine bizi şaşırtmayı başardı.  İyi bir başarı yakalayan Huawei P9 Lite’ı yenileyen Huawei aynı zamanda da kullanıcıların kafalarını karıştırdı. Huawei P9 Lite 2017 model adını taşıyan bu yeni ürün, her ne kadar kreatif bir isme sahip olmazsa da, modern teknolojiye adaptasyonu ile ilgi çekçeğini düşünüyoruz.p9 lite

Avrupa pazarında P8 Lite 2017 olarak piyasaya sürülen bu yeni ürün,  MWC’de büyük sükse ile tanıtılan P10 ailesinden alelacele piyasaya sürülmesi de ayrıca düşündürücü. Huawei muhtemelen önümüzdeki haftalarda P10 ailesinin Lite modelinini duyuracağını planlıyor. Orta segmenti de boş bırakmamak adına da P9 lite 2017’yi piyasaya sürdüğünü düşünüyoruz.

Yine de şunu söylemekte fayda var. Huawei P9 Lite 2017 kesinlikle bir geçiş ürünü değil. Çinliler bu ürünü geliştirirken fazlasıyla önem verdiği hemen belli oluyor. Bir önceki modele göre ufak tefek tasarım yeniliklere sahip olan P9 Lite 2017, daha modern bir görünüme kavuşmuş durumda. Plastik tasarım yerine arka tarafta cam tasarımı tercih eden Huawei, yüksek performanslı bir parmak izi

Unutmadan söyleyelim. 3.5 mm ses çıkışı sağlayan ses donanımı, gürültü önleyici ikinci mikrofon ile net ses giriş ve çıkışı sağlıyor. P9 Lite 2017,  Micro-USB üzerinden bilgisayara bağlanabiliyor ve elbette  şarj olabiliyor.

Huawei P9 Lite2017 5

Ekran
Huawei P9 Lite 2017, ön ve arka yüzeyler cam ile kaplı.  Ön taraftaki cam yüzeyin kenarları, ele daha iyi oturması için yuvarlatılmış. Bu alana baktığımızda 1080×1920 piksel çözünürlüğü 5.2 inç IPS LCD ekran yer alıyor. Burada kullanılan çerçeve pek de ince değil ve gövde oranının %30’unu kaplıyor. Bahsi geçen bu ekran 424 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Bu ekran yüksek bir parlaklık ve kontrast değeri ile birlikte başarılı bir kalite sunuyor. Özellikle renk doğruluğunun %97,2 değerinde olması, görüntü performansını olumlu yönde etkiliyor.

Huawei P9 Lite2017 4

Performans

Huawei P9 Lite 2017’nin önemli değişikliklerden biri kuşkusuzu yeni Kirin işlemcisi. Sekiz çekirdekli olan ve Huawei’in ev üretimi olan Kirin 655 işlemcisi, ilk dört çekirdeği 2.1 GHz diğer dört çekirdeği de 1.7 GHz saat frekansında çalıştırıyor. 3 Gbyte bir bellek ile donatılmış P9 Lite 2017, her ne kadar orta segment bir telefon olsa da birçok uygulamada herhangi bir zayıflık göstermiyor. Yaptığımız denemelerde, Asphalt Nitro oyununu rahatlıkla oynayabildik. Özellikle bölümler arasındaki yükleme süresinin P8 Lite ile kıyasla inanılmaz kısaldığını söyleyebiliriz. Öyle ki P9 Lite 2017, Benchmark testlerinde P8 Lite ile kıyasla neredeyse iki kat bir fark gösteriyor.

Huawei P9 Lite2017 3

Yeni nesil  Android 7.0 Nougat işletim sistemi kurulu olan P9 lite 2017’de 16 Gbyte kapasitesinin yarısı kullanılabilir durumda. Elbette bu kapasite MicroSD kart yuvası yardımı ile 128 GB’a kadar artırılabiliyor.

Üründe beğendiğimiz bir özellik, üzerinde bulunan 3000 mAh’lik pilin, 531 saat bekleme ve yoğun kullanımda  yaklaşık 13 saat  dayanabilmesi. Buna karşın ne yazık ki hızlı şarj teknolojisi entegre edilmemiş.

Huawei P9Lite2017 White Ön

Kamera

Huawei P9 Lite 2017, 12 MP arka ve 8 MP çözünürlüğünde ön kameraya sahip. LED flaş eklentisi ile karanlıkta bile net görüntü almayı vaat eden ürün, BIS, coğrafi konum etiketleme, elle odaklama, HDR, hızlı odaklama, otomatik odaklama, panorama çekimi ve zamanlayıcı özellikleri ile en iyi pozlar yakalamanıza yardımcı oluyor. Yaptığımız denemelerde P9 Lite 2017 ile kaliteli fotoğraflar çekebildiğimizi gördük. Yalnız fotoğrafları yakından incelediğimizde, mutlaka bir gren efektinin olduğuna da şahit olduk. Gece çekimlerde bu anlaşılabilir bir durum, ama gündüz çekimlerde de bu grenlemenin olması pek istenilmeyen bir durum. Dolaysıyla ürünün fotoğraf performansı orta seviyeleri pek geçemediğini üzülerek söylemeliyiz. Buna karşın orta sınıf ürünler arasında başarılı olduğu bir gerçek.

Son olarak 1080p Full HD çözünürlükte video kaydı yapan Huawei, 30 FPS video değeri ile beğenimizi kazandı.  Slow Motion ve Time-Lapse video kaydı da yapabilen bu ürün, bize bu alanda güçlü olduğunu gösterdi.

Huawei P9 Lite 2017 genel olarak başarılı bir ürün. Öyle ki, orta sınıf segment ürünler arasında rahatlıkla göğsünü gere gere gösteriyor. Yine de şunu söylemekte fayda var. P9 Lite 2017 bir önceki ürün ailesine göre müthiş bir fark yaratmıyor. Bu ürün orta sınıf bir telefona sahip olmayan ve kısa zamanda bu yönde bir seçenek arayan kişiler için uygun bir seçim olduğunu hatırlatmak isteriz.

Cevap bırakın