Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımHuawei P8: Metal modasına uydu

  Huawei P8: Metal modasına uydu

  Huawei’in yeni nesil amiral gemisi Huawei P8, metal tasarımı ile anınada göze çarpıyor. Oldukça uygun bir fiyata sahip olan Huawei P8, Apple ve Samsung’a ciddi bir rakip olmak istiyor. Öyle ki İPhone 6’dan çok daha ucuz olan P8, en az Apple’ın bu ürünü kadar yüksek bir performans vaat ediyor.

  Uzun zamandır dedikodulara konu olan Huawei P8 nihayet piyasada. Metal kasa tasarımı modasına uyan Huawei, P8 modelinde iPhone 5 ve iPhone 6’nın tasarım izlerini taşıyor. Oldukça ilgi çeken ve iyi bir satış başarısı yakalayan Huawei Acsend P7’nin yeni nesil temsilcisi olan P8, 5.2 inç Full HD ekranı, UniBody metal kasası, 8 MP ön ve 13 MP arka kamerası ile bu başarıyı tekrar yakalamak istiyor. Bunun için de Samsung ve Apple’ı hedef alıyor.

  hıawei 3

  Huawei P8 her ne kadar Huawei’in amiral gemisi gibi görünse de, Samsung Galaxy S6 Edge, LG G4 ve Apple iPhone 6’ya yaklaşamadığını hemen söylemeliyiz. Bu ürün Samsung gibi farklı bir ekran tasarımına sahip değil. Ya da LG’nin kamerası kadar başarılı çekimler yapamıyor. Huawei P8, üst seviye bir telefon arayan kişileri, sahip olduğu uygun fiyatı ile çekmek istiyor.

  Tasarımı

  P8 sade bir tasarıma sahip. Arka kısmı ve yan kenarlar, fırçalanmış alüminyum kasadan oluşuyor. Arka kapağın üst ve alt kısımlarında plastik şeritler yer alıyor. Bu plastik şeritler, tıpkı iPhone 6’da olduğu gibi antenlerin daha iyi çalışması için tasarlandı. P8’in sahip olduğu altın renk, Apple’ın piyasada olan ürünlerini andırıyor. Her ne kadar iPhone 6’ya benzese de, kenarları çok daha keskin olduğunu söylemeliyiz.

  huawei 4

  6.4 mm kalınlığında olan Huawei P8, piyasanın en ince akıllı telefonlarından biri. Bu esasında çok önemli bir özellik. Çünkü bu incelikte bir ürüne, optik sabitleyici ve 13 MP’lik bir kamera koymak herkesin harcı değil.

  Yan tarafta bulunan tuşların metal olması önemli bir özellik. Nano SIM ve micro SD kart girişi aynı tarafta yer alıyor. Buna karşın hoparlörün ürünün alt kısmında olması tartışmaya açık bir konu. Oyun oynarken ister istemez parmaklarınızla sesi engelleyebiliyorsunuz ki bu hoş bir durum değil.

  Başarılı bir ergonomiye sahip olan P8, yüksek bir malzeme kalitesi ve işçiliğe sahip. Ürünün kalitesi hemen belli oluyor.

  huawei 2

  Ekran ve Performans

  1920×1080 piksel çözünürlüğüne ulaşan IPS panel 424 ppi piksel yoğunluğuna ulaşıyor. Bunun anlamı, ekranın küçük puntolu yazılarda bile keskin ve okunabilir bir kalite sunması. Doğal bir renk dağılımına sahip olan bu ekran, yüksek bir kontrast ve parlaklık değeri ile en güneşli ortamlarda bile rahatlıkla okunabiliyor. Gorilla Glass 3 teknolojisi ile korunan bu ekran, su sıçramalarına karşı koruyan nano boyutunda bir kaplamaya sahip.

  Ürünün performansından sekiz (4+4) çekirdekli HiSilicon Kirin 930 işlemcisi sorumlu. Yüksek performans isteyen uygulamalar, 2 GHz hızında çalışan dört çekirdekli birimlere aktarılırken, pil kullanımın önemli olduğu durumlarda 1.5 GHz’de çalışan diğer dört birime otomatik olarak geçiliyor.

  Bahsi geçen bu işlemci Snapdragon 810’u hiçbir testte geçemiyor. Yinede şunu söylemekte fayda var. Huawei P8, günlük kullanımda sürekli gücünü koruyor. Menüler arasında çok hızlı geçiliyor ve uygulamalar bekletilmeden açılıyor. Kamera’ya 1 saniye içinde ulaşılıyor ve Internet sayfaları takılmadan görüntüleniyor.

  Elbette burada 3 Gbyte belleğin ve Mali T628 GPU birimin katkısı çok büyük. 16 GByte kapasiteli olan bu ürün, istenildiğinde 128 GByte’lık bir kapasite eklenebiliyor.

  huawei 1

  Kamera

  Huawei P8’in arka kamerası f2.0 diyafram aralığında 13 MP’lik fotoğraflar çekebiliyor. Çift Led flaş’a sahip olan P8, RGBW teknolojisine sahip. Bu teknolojinin avantajı kırmızı, yeşil ve mavi renklerle birlikte beyaz rengi de tanıyabilmesi ve bu sayede de loş ortamlarda çok iyi bir kaliteye ulaşabilmesi. Ürünün sahip olduğu optik sabitleyici teknolojisi oldukça başarılı. Bununla birlikte f2.4 değerli 8 MP’lik ön kamera da görülmeye değer.

  Bizim beğendiğimiz bir özellik ise kamera uygulamasının standart Android kamera uygulamasından çok farklı olması. Sözü edilen bu uygulama oldukça profesyonel duruyor ve kullanımı da kolay. Bununla birlikte, birbirinden ilginç kamera özelliklere ve ayarlara sahip olması da önemli bir artı.

  2680 mAh’lik bir pile sahip olan Huawei P8, müthiş bir fiyat/performans oranına sahip. Orta sınıf bir telefona vereceğiniz para ile üst sınıf bir telefon satın alabiliyorsunuz. Çok başarılı bir ergonomiye sahip olan bu ürünün tek dezavantajı, kendisini rakipelrinden ayıran ve ön plana çıkan vurucu bir özelliğe sahip olmaması.

  Akıllı telefon kategrisine göz atmak için buraya tıklayın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN