Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımHuawei P8 Lite: P8’in uygun fiyatlı küçük kardeşi

  Huawei P8 Lite: P8’in uygun fiyatlı küçük kardeşi

  Huawei’in amiral gemisi olan P8’e kardeş geldi. Huawei P8 Lite olarak adlandırılan bu yeni telefon Huawei P8’e bir ikizi kadar çok benziyor. Farkı detaylarda.

  Huawei, P8 ailesi ile üst segment akıllı telefon pazarında söz sahibi olmak istiyor. Durum böyle olunca da rakiplerini, özellikle uygun fiyatı ile vurmak istiyor. Huawei, P8 ile bunu başardı. Ama bu yetmemiş olmalı ki, şimdi de P8’e tıpa tıp benzeyen fakat çok daha ucuz olan P8 Lite ile karşımıza çıktı.

  P8 Lite’a uzaktan baktığınızda onu P8’den ayırt etmek neredeyse imkansız. En azından ön tarafa baktığınızda öyle görünüyor. Ürüne yakından baktığınızda P8 Lite’ın en ve boy oranının daha kısa, kalınlığının ise daha fazla olduğu hemen anlaşılıyor.

  2

  Telefonun sensorları ekranın altında sağ ve sol köşelerde bulunuyor. P8’de sensorlar telefonun alt orta kısmında yer alıyordu. Yan tarafa baktığımızda fark daha iyi anlaşılıyor. P8 metal bir kasa tasarımına sahipken, P8 Lite’ın sadece çerçevesi metal. Arka kısım metal görünümlü plastik alaşım kullanılmış.

  Huawei P8 Lite, 5.2 inç Full HD ekran yerine 5 inç HD ekran kullanıyor. Burada kullanılan ekran oldukça keskin ve 1280 x720 piksel çözünürlük değeri de yeterli. P8 ile yan yana geldiğinde ise ekranların kaliteleri hemen belli oluyor. Huawei P8, çok daha iyi bir parlaklık ve kontrast değerine sahip. Beyaz gerçekten beyaz ve siyah da siyah olarak yansıyor. P8 Lite’da bu durum biraz farklı. Ürünü hafif eğik tuttuğunuzda beyaz rengin hafifçe kemik rengine kaçtığı görülüyor. Benzer bir durum siyah renk için de geçerli. Siyah, hafif bir gri tonlamaya sahip.

  4

  Performans

  Huawei P8 Lite, sekiz çekirdekli ARM Cortex A53 işlemcisini kullanıyor. 1.2 GHz hızında çalışan bu işlemci iyi bir performans sergiliyor. P8 her ne kadar 4 x 2 GHz ve 4 x 1.5 GHz gücünde bir işlemci kullansa da, P8 Lite performansta ondan geri kalmadığını söylemeliyiz. Neredeyse ısınmayan P8 Lite, uygulamaları gayet hızlı açıyor ve menüler arasında takılmadan geçiyor. Kullanılan Mali 450 MP grafik yongası ise birçok oyunu sorunsuzca açıyor. 2 GByte bellek bu ürün için yeterli. 16 GByte kapasite ise Micro SD kart yuvası sayesinde arttırılabiliyor.

  Üründe beğendiğimiz bir özellik, hem Micro hem de Nano olmak üzere iki adet SIM yuvasına sahip olması. MicroSD kart yuvasına ikinci SIM kartı yerleştirebiliyorsunuz. Böyle bir durumda MicroSD kart yuvası iptal olarak SIM ile dolmuş oluyor.

  3

  Kamera

  Huawei P8 Lite, tıpkı P8 gibi arka tarafta 13 MP’lik bir kameraya sahip. Bu kamera ortalamanın üzerindeki performansı ile bizi mutlu etti. Fotoğraf çekerken renk dağılımının başarılı olması ve bununla birlikte keskin fotoğraflar çekebilmesi önemli bir artı. Loş ortamlarda hafif bir zayıflık göstermesini ise normal karşıladık. Genel performansa geldiğimizde , kamera performansının ortalamanın üzerinde olduğunu ve birçok ürünü geride bıraktığını söylemeliyiz. Benzer bir durum 5 MP’lik ön kamera için de söylenebilir. Bir Selfie ustası olan 8 MP ön kameralı P8 kadar olmazsa da, P8 Lite’in ön kamerası gayet başarılı.

  5

  Pil Kullanımı

  Huawei P8 Lite, 2600 mAh yerine 2200 mAh’lik pil kullanıyor. Yoğun kullanımda yaklaşık 10 saat çalışan bu ürün, P8 ile kıyasla 2 saat daha az çalışıyor. Üründe beğenmediğimiz bir özellik, arka kapağının sökülmemesi ve bundan dolayı da pilin değiştirilememesi.

  Ürün ile birlikte gelen Android 5.0 yazılımı Huawei’in kendi arayüzü ile zenginleştirilmiş olması beğenimizi kazandı. Bu sayede ürünü kullanmak oldukça kolaylaşmış. Unutmadan söyleyelim. GPS, WLAN-n , Bluetooth 4.0 LE ve saniyede 150 Mbit LTE modülüne sahip olan P8 Lite, ne yazık ki 5 GHz WLAn teknolojisini desteklemiyor.

  Uzun lafın kısası. P8 Lite, çok daha uygun fiyatlı bir telefon. Fakat Huawei , bu fiyat farkını donanım birleşenlerinde çok ciddi bir şekilde yansıtmış durumda. Ayrıca P8’in işçiliği çok daha iyi, daha uzun bir pil ömrüne sahip ve daha güzel fotoğraflar çekiyor. Yine de bu P8 Lite’in kötü bir telefon olduğu anlamına gelmiyor. İsmi farklı olsaydı, bu ürüne olan beklentiler de farklı olurdu.

  Huawei ürün ailesini yakından tanımak ve satın almak için buraya tıklayın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN