Huawei P40 ve P40 Pro hakkında bilinen her şey!

0

Huawei, 2019 yılının başlarında P serisinin en yeni modellerine karşımıza çıkarmıştı; P30 ve P30 Pro. Kamera özellikleri, tasarımı ve performansı ile dikkat çeken modellerden sonra şimdi sıra yeni P serisi üyelerine geldi. Huawei P40 ve P40 Pro için yavaş yavaş geri sayım başlıyor.

P30 serisinin başarılı grafiğinden sonra Huawei P40 serisi de merakla beklenmeye başladı. Biz de bu yazımızda P40 ve P40 Pro modelleri ile ilgili şimdiye kadar ortaya çıkan tüm bilgileri bir araya getirdik.

Huawei P40 ve P40 Pro hangi özelliklere sahip olacak?

Huawei P ailesinin en yeni üyeleri için resmi açıklamaların yapılmasına şimdilik birkaç ay daha var. Ancak, söylentiler ve sızıntılar çoktan yayılmaya başladı bile.

Peki bu sızıntılar arasında hangi özellikler yer alıyor?

Ekran

İlk olarak ekran ile ilgili çıkan sızıntılara bakalım. P40 ve P40 Pro model ailesinde iddialara göre, kavisli bir ekran tasarımı bizi karşılayacak. Her zamanki gibi OLED ekran paneli kullanılacak.

Kamera

P40 serisi kamera tarafında Mate 30 Pro’dan bazı özellikleri miras alacak. SuperSensing, CineCamera teknolojileri gibi özellikler yeni modellerde karşımıza çıkacak. P40 Pro modelinde arkada 5, önde ise 2 kamera kullanılacak.

Donanım

Huawei’nin en yeni amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 ve Kirin 990 5G tabii ki bu modellerde kendine yer bulacak. 4G destekli modeller için Kirin 990 kullanılırken, 5G destekli modeller gücünü Kirin 990 5G’den alacak.

Hem P40 hem de P40 Pro 8 GB RAM ile gelecek. Ayrıca, 128 GB dahili depolama alanı da ortaya çıkan sızıntılar arasında.

Batarya

P40 modelinde 4.200 mAh batarya kullanılırken, P40 Pro modeli 4.500 mAh bataryadan beslenecek. Bu arada modeller 50W ya da 55W hızlı şarj desteği ile gelecek. Diğer yandan her iki modelin de 27W kablosuz hızlı şarj desteği ve ters şarj desteği bulunacak.

Yazılım

Huawei modelleri ile ilgili son dönemde en merak edilen noktalardan biri yazılım. Dolayısıyla P serisinin yeni modelleri için de bu soru işareti bir süredir cevap bekliyor. Bu konuda iki farklı dedikodu var. Bunlardan biri telefonların HarmonyOS işletim sistemi ile geleceği yönünde. Diğeri ise Android 10 tabanlı EMUI 10‘a işaret ediyor.

Eğer şirket, Google’dan gerekli lisansı alamazsa, telefonlarda Huawei Mobil Servisleri ön yüklü olacak gelecek.

Çıkış tarihi

Şimdilik iki yeni modelin ne zaman tanıtılacağı resmi olarak açıklanmadı. Ancak, önceki modellerin çıkış tarihine bakarsak, yeni modellerin 2020 Mart’ta tanıtılma ihtimali olduğunu söyleyebiliriz. Ortaya atılan iddialar da modellerin 2020 Mart’ta Paris’te tanıtılacağına işaret ediyor.

Cevap bırakın