Huawei P40, hem Android hem de Harmony OS kullanacak

0

Huawei P40 işletim sistemi ne olacak?” sorusunun cevabı belli oldu. İletişim teknolojileri alanında son derece başarılı olan Huawei, halihazırda HongMeng veya Harmony OS olarak adlandırılan ve kendisine ait olan işletim sistemini kullanıyor. Bunun dışında P40 modelinin Android işletim sistemini de kullanacağı ortaya çıktı.

Huawei P40

Huawei P40 işletim sistemi çift altyapı kullanacak

Verimlilik ve kullanılabilirlik ilkelerine bağlı kalarak işletim yazılımı hususunda kaliteli bir proje ortaya koymak isteyen Huawei, piyasada daha çok Harmony OS olarak dile getirilen işletim sistemini en geç 3 yılda kullanıcılara sunmak istiyor.

Huawei P40 işletim sistemi

Akıllı telefonlar adına henüz tam hazır olmayan Harmony OS, Huawei’nin ticari anlamda kendisini ve kullanıcılarını korumak adına ortaya koyduğu en önemli stratejilerden birisi olarak biliniyor. Bilindiği üzere Huawei Mate 30 serisi, Android 10 yazılımını kullanıyor.

Şirkete yakın olan bazı isimler, yakın geçmişte Huawei yetkililerinden önce davranarak bazı yenilikleri duyurmuştu ve bu bilgiler doğru çıkmıştı. Çift işletim sistemi projesi şeklinde adlandırılabilecek olan bu atılım da onlardan bir tanesi.

Huawei, önümüzdeki yılın ilk yarısında piyasaya sürmeyi planladığı Harmony OS tabanlı ilk akıllı telefonu için çalışmalara devam ediyor. 2020 yılının mart ayında gelmesi beklenen Huawei P40 serisi, daha gelişmiş bir Harmony OS sistemi kullanacak. Zira ilgili işletim sistemi şu an Honor Smart Screen projesinde deneniyor.

Huawei P40 işletim sistemi

Huawei P40 serisi, gücünü Kirin 990 işlemcisinden alacak. 5G eşliğinde hizmet verecek olan modelin arkasında 5 adet kamera bulunacak. Ana kamerasında 64 Megapiksel sensör bulunduran cihaz, üç boyutlu verilerin toplanmasını sağlayan bir ToF kamera da kullanacak.

İkili işletim sistemi planı, hem Çinli kullanıcılar için hem de diğer kullanıcılar için gayet esnek bir tercih sunacak. Ayrıca bu plan hakkında kullanıcılarından geri bildirim almak isteyen Huawei, bütün görüşlere açık. Seriye güç vereceği belirtilen Kirin 990 yongasının özellikleri, özetle, şu şekilde:

2.86 GHz hızında çalışan ve yüksek performans sunan ARM Cortex A76 çekirdeği (2 adet)
2.36 GHz hızında çalışan ve güç tüketimine ek katkı sağlayan ARM Cortex A76 (2 adet)
1.95 GHz hızında çalışan ve düşük güç tüketimine yardımcı olan ARM Cortex A55 (4 adet)
700 MHz hızında çalışan ve 16 çekirdeğe ev sahipliği yapan Mali G76 GPU

Cevap bırakın