Huawei P30 : Huawei P30 Pro’ya uygun alternatif

0

Hatırlayanlar bilir. Daha önce Huawei’nin amiral gemisi olan P30 Pro modellerini incelemiştik. Bu sefer ise fiyat dengesi ile ön plana çıkan Huawei P30 ’a yakından bakacağız.

Huawei, P30 ailesi ile büyük beğeni toplayacağına benziyor. Önceki haftalarda aileinin amiral gemisi olan P30 Pro’yu incelemiştik. Hatırlayanlar bilir. Bu model yüksek performansının yanı sıra müthiş fotoğraf performansı ile tüm dengeleri altına üstüne getirmişti. Bu hafta ise P30 Pro’nun biraz kırpılmış sürümü olan Huawei P30 ‘u ele alacağız.

P30 Pro’nun uygun fiyatlı versiyonu gibi

Hemen şunu da belirtmek isteriz. Huawei P30 Pro almak isteyen ama bütçe konusunda sıkıntı çeken kullanıcılar için Huawei P30 tam aradıkları telefon.  7.57mm kalınlıkta ve 165 gram ağırlıktaki Huawei P30, P30 Pro’ya kıyasla daha ince ve hafif bir telefon ortaya çıkmış.

Bununla birlikte kıvrımlı tasarım hatları sayesinde tek elde kullanımı oldukça kolay. Zaten tasarım çizgisi olarak abisinden pek de farklı değil. Ön kısımda fiziksel tuş yer almazken, arka tarafta da çıkıntılı olarak konumlandırılan 3 kamerayı görüyoruz. Bahsi geçen yüzey birçok telefonda olduğu gibi ne yazık ki kir ve parmak izi tutabiliyor. Bu yüzden şeffaf bir kılıf kullanmak, hem telefonun güvenliği hem de parmak izinden rahatsız olan kişiler için olmazsa olmazlar arasında.

Ekran ve işlemci

Huawei P30, 6.1 inç değerde çok kaliteli bir OLED ekrana sahip. FHD+ çözünürlük sunan bu ekran, farklı zaman aralıklarında, farklı mekânla gayet iyi görüntüler sunabiliyor. Yani güneş altında bu telefonu çok rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ayrıca dokunuşlara verdiği tepkiler çok başarılı. Bununla birlikte ekran çerçeve oranının da %85.8 olduğunu belirtmek isteriz.

Huawei P30’da  P30 Pro da kullanılan Kirin 980 yongası ile birlikte geliyor. Bunun yanında 6GB bellek ve 128GB kapasite değerlerine sahip. Bu özellikler, Android 9 işletim sistemi ve Huawei’in özel akıcı arayüzü ile birleştiğinde, kullanıcıya oldukça performanslı ve rahat bir deneyim sunuyor. Öyle ki  Google Play Store’da yer alan birçok oyun ve uygulamaları yüksek performansta  rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz.

Kamera farkı

P30 Pro’un arka tarafında toplamda 4 kamera yer alırken, P30’da ise 3 kamera konumlandırılmış. Kısaca 3D kamera es geçilmiş. Öte yandan P30 Pro’daki kamera sisteminde daha geniş diyafram aralığına sahipken, P30 da bu durum biraz daha farklı. P30 Pro düşük ışık koşullarında çok iyi sonuçlar verebiliyorken, P30 bu kadar başarılı değil. Elbette bu durum sadece P30 Pro ile kıyasladığımızda geçerli. Yoksa P30 düşük ışıkta gayet iyi bir kaliteye sahip ve birçok dişli rakibine de korkulu rüyalar yaşatabiliyor.

Ne de olsa ürünün arka tarafında 40 + 16 + 8MP’den oluşan üçlü kamera sistemi yer alıyor. Fotoğraf çekim kalitesi çok başarılı. Bundan da önemlisi ise ek olarak 5X Hybrid ve 30X dijital zoom yapabilmesi.  P30 Pro bundan farklı olarak 50x dijital zoom yapabiliyor.

P30’un ön tarafında ise 32MP kamera var ve çeşitli filtre – makyaj efektleriyle güzel selfie’ler elde etmenizi sağlıyor.

Sonuç

Telefonun 3650mAh değerdeki pili, Huawei Super Charge teknolojisini destekliyor ve böylece yarım saatte yüzde 60’a kadar şarj olabiliyor. P30 Pro’da yer verilen 40w hızlı şarj, kablosuz hızlı şarj ve ters şarj gibi özellikler ne yazık ki bu telefonda yok.

Neticede Huawei P30 genel olarak oldukça güçlü bir akıllı telefon. Yüksek performansın yanı  sıra kamera performansı ve OLED ekranı ona ciddi bir güç katıyor. Huawei P30 Pro kadar güçlü değil ama uygun fiyata bir amiral gemisi arayan kişiler için kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Huawei ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın