Huawei P20 ailesinin kamera özellikleri

0

Mart ayının son günlerinde tanıtılan Huawei P20 ve P20 Pro modellerinin kamera özelliklerine göz atıyoruz.

Son dönemde akıllı telefon denince akla ilk olarak kamera geliyor. Özellikle ‘amiral gemisi’ olarak tanımlanan üst düzey modellerde bu durum neredeyse endüstri standardı haline geldi. Günümüzde iyi bir kamerası olmayan amiral gemisi yok denecek kadar az. Bu duruma uzun yıllardır fotoğraf alanında yazı yazan, bu konuda fikir üreten biri olarak sevindiğimi belirtmek isterim.

Huawei P20 kamera

Çinli üretici (dünyanın çok telefon satan üçüncü markası) Huawei, 27 mart 2018 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde düzenlediği bir etkinlikte P20 ailesinin yeni modellerini tanıttı. Beklendiği üzere bu ailenin en önemli özelliği kameraları oldu. Temelde 3 farklı modelin tanıtımı yapıldı: Huawei P20, Huawei P20 Pro ve Huawei Mate RS Porsche Design. Ancak bu 3 telefonda P20 modelinde farklı, P20 Pro ile Mate RS Porsche Design modelinde ise aynı kamera setleri kullanılıyor. İlk olarak P20’nin kameralarına bakalım:

Huawei P20 kameraları

Huawei P20 modelinde dual ana kamera tercih edilmiş. Birinci kamerada 12 Megapiksel çözünürlük, 1.55 μm piksel büyüklük ve 1/2.3 inç boyutuna sahip bir sensör ile f1.8 diyafram açıklığı kullanmayı tercih edilmiş. İkinci kamera ise 20 Megapiksel ve f1.6 diyafram açıklığı ile Leica tarafından sağlanan bir objektif setine sahip. Lazer netleme ve Dual Led flaşı bulunan bu kamerada manuel netleme, Yüz Tanıma, HDR, Panorama, 4K video kayıt gibi özellikler yer alıyor. Kamera aynı zamanda saniyede 960 kare ağır çekim video kayıt edebiliyor.

P20 modelinin ön kamerası ise 24 Megapiksel. Otomatik netlik yapabilen bu kameranın diyafram açıklığı ise f2.0. Ön kamera ise Full HD çözünürlükte video kayıt yapabiliyor.

Huawei P20 kamera

Huawei P20 Pro kameraları

Ailenin sınırları zorlayan kamera uzmanı modeli ise P20 Pro. Bu model arka yüzünde 3 kamerası bulunan dünyanın ilk akıllı telefonu. Ürünün en önemli özelliği ise bu kameralardan geliyor. Bunlardan biri 40 Megapiksel, diğeri 20 Megapiksel ve üçüncü kamera ise 8 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Kamera objektifleri ünlü Alman firma Leica tarafından üretilmiş. Bu modelde de saniyede 960 kare ağır çekim video kayıt özelliği bulunuyor.

Yani ana kameranın toplam çözünürlüğü 68 Megapiksel. Ancak iş fotoğraf çekmeye gelince elimizdeki toplam çözünürlüğün bu kadar olmayacağını söylemek isterim. Öncelikle 40 Megapiksel olan ve RGB olarak geçen kameraya bakalım: Bu kamera P20 Pro’nun ana çözünürlük değerini gösteriyor ve birçok durumda çekimler sırasında bu kamera kullanılıyor.  Kameranın özellikleri ise f1.8 diyafram, 1/1.7 inç sensör boyutu ve optik imaj sabitleme teknolojisi.  İkinci kamera 20 Megapiksel çözünürlük, f1.6 diyafram sunarken üçüncü kamera da 8 Megapiksel çözünürlük f2.4 diyafram ve 3X optik zoom sunuyor. İkinci kamera siyah-beyaz çekimler için kullanılırken üçüncü kamera da telezoom görevini görüyor.

Huawei P20 kamera

P20 Pro’nun ana kamera çözünürlüğü 40 Megapiksel olsa da çekim modu ve duruma göre bu çözünürlük değişebiliyor.

Bu modelin de ön kamerası 24 Megapiksel çözünürlük ve f2.0 diyafram gibi özelliklere sahip ve Full HD video kayıt edebiliyor.

Sonuçlar müthiş

Sadece teknik özelliklere bakarak bile bu cihazların güzel fotoğraflar çekebileceğini söyleyebilirim. Elbette teknik veri her şey değil ve genelde arazi şartlarında bu teknik şartların onaylanması gerekebiliyor. Bunu onaylayan platformlardan biri de DxOMark oldu. P20 Pro yapılan testlerde en yüksek puanları almayı başardı. DxOMark bu akıllı telefona 109 puan verdi. Bu rakam bir akıllı telefon kamerasının aldığı en yüksek puan olarak kayıtlara geçti. Ailenin küçük üyesi olan P20 ise yine aynı sitede 102 puan alarak ikincilik koltuğuna oturdu.

Huawei P20 kamera

Sonuç olarak kameralar akıllı telefonların en önemli özelliklerinden biri haline geldi. Artık iyi bir kamerası olmayan bir akıllı telefon düşünmek bile çok zor. Milyonlarca dolarlık yatırım ve Ar-Ge faaliyetlerinin bulunduğu bu alanda önümüzdeki yıllarda da yeni modeller göreceğimizi söyleyebilirim. Ancak şu da bir gerçek Huawei P20 ve P20 Pro modelleriyle bu çıtayı epey yukarılara taşıdı. Bu çıtaya yetişmek o kadar kolay olmayacak.

Işığınız bol olsun

Cevap bırakın