Huawei Mate X’in Kirin işlemcisi ve kamerası yenileniyor

0

Katlanabilir telefon piyasası adına çalışmalarına devam eden Huawei, Mate X modeli için bir kez daha erteleme kararı almıştı. Özenle tasarlanan Mate X, ilgili karar sayesinde ekran tasarımındaki ve kullanım deneyimdeki performansını daha yüksek bir seviyeye taşımak istiyor.

Huawei Mate X Kirin işlemci

Huawei Mate X işlemci ve kamera konusunda yenileniyor

Katlanabilir akıllı telefonunun çıkış tarihini Eylül’den Kasım’a erteleyen Çinli teknoloji firması, Mate X adına yeni optimizasyonlar hazırlıyor. Bu optimizasyonlar, erteleme kararının bir avantaja dönüşmesini sağlayacak. Zira Huawei, Mate X modelinin Kirin 980’i değil yeni bir Kirin işlemcisini kullanacağını söyledi.

Henüz hangi Kirin işlemcisinin kullanılacağını söylemeyen teknoloji devi, muhtemelen Kirin 990 yongasını tercih edecek. Kamera bölümünde de değişiklikler yapan ekip, RGB sensörü yerine RYYB sensörünü kullanacak. RYYB sensörü, inanılmaz düşük ışık performansı sunuyor. Huawei Mate X, işlemci konusunda gayet etkin.

RGB sensörü de tıpkı RYYB sensörü gibi ortamın koşullarına bağlı olarak en kaliteli görüntünün elde edilmesini sağlıyor. Bu bağlamda kamerası ile kendisinden söz ettiren Huawei’nin sırrı bu. Ertelenme kararının bir artı etkisi de Android 9.0 Pie tabanlı EMUI 9.1 arayüzünün EMUI 10 ile değişmesi sayesinde görülebilir.

Eğer EMUI 9.1 altyapısı EMUI 10’a evrilirse, Huawei Mate X’de yüzde 60 oranında bir performans artışı görülecek. Karanlık mod desteği sayesinde de kullanıcılarını memnun edecek olan EMUI 10’un Mate X’e gelmesi çok büyük bir olasılık.

Huawei Mate X kamera

Önceden üretilen ancak piyasaya sürülmeyen Mate X modelleri, Kasım’da satışa sunulacak olan modellerden biraz farklı. Kasım ayı için üretilen modeller, daha düz bir tasarıma ve daha geniş bir yüzeye sahip. Ayrıca kendisi dünyanın ilk 5G destekli katlanabilir telefonu olarak tarihe geçecek.

Huawei Mate X’in katlanmamış hali, kullanıcıya bağlı olarak6,6 inç (2480×1148 piksel) veya 6,38 inç (2480×892 piksel) şeklinde kullanılabilecek. Kendisinin tam açık hali ise 8 inç (2480×2200 piksel) büyüklüğünde. Buna ek olarak yeni model, 8 GB RAM ve 512 GB depolama alanı ile kullanıcıların karşısına çıkacak.

Huawei Mate X kamera ve şarj konusunda nasıl?

Ürünün ön yüzünde üçlü kamera kurulumu yer alacak. Geniş açı özelliği ile 40 megapiksel çözünürlüğe sahip olan bir ana kamera, ultra geniş açı özelliği ile 16 megapiksel çözünürlüğe sahip olan bir yan kamera ve son olarak telefoto özelliği ile 8 megapiksel çözünürlüğe sahip olan bir kamera, kullanıcıları bekliyor.

Şarj konusunda 4500 mAh gücündeki bir pili tercih eden katlanabilir telefon, 55W’lık Huawei SuperCharge teknolojisi tarafından desteklenecek. Huawei Mate X, marketlerde yaklaşık 2600 dolarlık (veya 2299 avro) bir fiyat etiketi ile satılacak.

Cevap bırakın