Huawei Mate 20 modellerinin kameralarına göz atıyoruz

0

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinin kameralarının detaylarına bakıyoruz.

Huawei Mate serisi uzun yıllardır üretilen bir cep telefonu ailesi. İlk olarak 2013 yılında üretilmeye başlayan bu seri son olarak 16 Ekim’de İngiltere’nin Londra şehrinde düzenlenen global bir etkinlik ile Mate 20, Mate 20 Pro ile devam ediyor. Aileye bu sefer ek olarak Mate 20X isimli bir oyun telefonu da katıldı. Ayrıca özel tasarım Huawei Mate 20 RS Porsche Design da önceki modellerde olduğu gibi ailede yer alıyor.

Huawei Mate 20 modellerinin kameralarına göz atıyoruz

Oyuncu ve özel tasarımlı telefon dışında kalan Mate 20 ve Mate 20 Pro’nun kamera özelliklerine baktığımızda bazı ortak özelliklerinin olduğu görülüyor. Örneğin her iki telefonda da arka yüzde 3 kamera modülü bulunuyor. Ancak bu kameraların çözünürlükleri her iki modelde de farklı. Her iki telefonun ön kamerası ise aynı özelliklere ve modüle sahip.

Huawei Mate 20 kamera özellikleri

İlk olarak ailenin küçük üyesi olarak tanımlanabilecek (ki onun bile kamera özellikleri çok başarılı) Mate 20’nin özelliklerine göz atalım. Mate 20’nin arka yüzünde abisinde olduğu gibi üçlü kamera modülü bulunuyor. Bu modülde biri 12 MP (f/1.8, 27mm (ana kamera), 1/2.3 inç sensör boyutu), diğeri 16 MP (f/2.2, 17mm (ultra geniş açı), üçüncüsü ise 8 MP (f/2.4, 52mm (telefoto) üç kamera yer alıyor.

Ana kamera 4K 30 fps video kayıt edebiliyor. Arka yüzde bulunan Dual LED flaş da çekimlerde ışık anlamında kullanıcılara yardımcı oluyor. Öte yandan benzer amiral gemilerinde bulunan 720p 960 fps ağır çekim özelliği bu telefonda da mevcut.

Mate 20’nin ön kamerası ise 24 Megapiksel çözünürlük, f/2.0 diyafram ve 26 mm odak uzaklığı sunuyor. Bu ön kamera da Full HD 30 fps video kayıt edebiliyor.

Huawei Mate 20 Pro kamera özellikleri

Ailenin büyük abisi olarak tanımlayabileceğimiz Mate 20 Pro kamera konusunda fazlasıyla iddialı bir cep telefonu. Kardeşinde olduğu gibi üçlü ana kamera modülüne sahip olan telefonda biri 40 MP (f/1.8, 27mm (ana kamera), 1/1.7″ sensör boyutu, PDAF/Laser AF), diğeri 20 MP, f/2.2, 16mm (ultra geniş açı), 1/2.7 inç sensör boyutu, PDAF/Laser AF), ve üçüncüsü de 8 MP, f/2.4, 80mm (telefoto), 1/4 inç sensör boyutu, 3x optik zoom, OIS, PDAF/Laser AF) olan üçlü kamera modülü yer alıyor.

Bu ana kamera geniş açıdan 3X optik, 5X hibrit zooma ve 2.5 cm yakından makroya kadar birçok çekim moduna ve özelliğine sahip. Bu ana kamerada da dual ton LED flaş, HDR, 4K 30 fps video kayıt gibi özellikler bulunuyor.

Ön kameranın özellikleri ise Mate 20 ile birebir aynı. Doğal olarak fotoğraf ve video özellikleri ile kardeşi ile benzer olarak kullanılıyor.

Huaewi Mate 20 Pro yorumum

Teknik özellikleri bir kenara bırakırsak birkaç gündür kullanma fırsatı bulduğum Mate 20 Pro’nun kamerasının çok başarılı olduğunu belirtmek isterim. Özellikle geniş açı özelliği çok başarılı. Son dönemde telefonlara eklenmeye başlayan geniş açı fonksiyonu ise çok daha alanı kadraj içine alacak fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Ayrıca 2.5 cm mesafeden çekilebilen makro fotoğraflar da yine çok işe yarıyor. Hatta bir tuz tanesini çektiğim fotoğrafta tuz tanecikleri bile rahatlıkla görülüyor. Kameranın bu verdiği sonuçların çok başarılı olduğunu belirteyim. Makro bir objektif ve iyi bir fotoğraf makinesi kombinasyonunu ile yarışacak kadar iyi sonuç veriyor Mate 20 Pro.

Video konusunda da rakiplerinin 4K 60 fps sunduğu bir ortamda Huawei Mate 20 Pro 4K 30 fps sunabiliyor. Ayrıca kamerada kulaklık çıkışı olarak USB Type-C kullanılıyor olması bizim gibi profesyoneller için (harici mikrofon bağlamak adına) sıkıntılı bir durum. Yine de bu sorunun küçük bir kitlenin sıkıntısı olacağını belirteyim. Geniş kitleler sadece telefonu şarj ederken müzik dinleyememe sorunundan müzdarip olacak gibi görünüyor. Ancak genel olarak Mate 20 Pro’nun fotoğraf için geliştirildiğini, video konusunda daha alınacak yolun olduğunu düşünüyorum.

Huawei, Mate 20 ailesi ile telefon fotoğrafçılığı konusunda çıtayı bir adım yukarı taşımış. Önümüzdeki yıllarda üretilecek modellerde ne gibi özelliklerin bulunabileceğini düşünmek bile istemiyor. Ama öngörüm daha fazla kamera modülünün geleceğini düşünüyorum. Bu da telefonların fotoğraf makinelerinin işlevlerini daha fazla yerine getireceği anlamına geliyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın