Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraHuawei-Leica işbirliği duyuruldu

  Huawei-Leica işbirliği duyuruldu

  Ekran Resmi 2016-02-25 18.12.25 Alman fotoğraf teknolojileri şirketi Leica ile Çin merkezli akıllı cihaz üreticisi Huawei, akıllı telefonlar için birlikte kamera geliştireceklerini resmi olarak duyurdular. Japonya’da başlayan yılın en önemli fotoğrafçılık fuarlarından CP+ kapsamında gerçekleştirilen açıklama, mobil teknoloji dünyasında heyecan yarattı.

  İki teknoloji şirketinin basın bildirisindeki iddialı kelimeler ise dikkat çekti. Açıklamada yüksek segmentli hedeflerden söz edildi ve akıllı telefon fotoğrafçılığında yeni bir çağın başlaması yolunda çalışılacağı kaydedildi.

  Leica-Huawei işbirliği, Alman fotoğrafçılık şirketlerinin akıllı telefon alanındaki ilk hamleleri değil. Daha önce Carl Zeiss markası Sony için kamera geliştirmişti. Leica ise kendi ‘oldukça yüksek fiyatlı’ fotoğraf makinelerine ek olarak Japon üretici Panasonic için uzun yıllar kamera ve lens geliştirmişti.

  Panasonic CM1 ise bu noktada vurgulanması gereken model; çünkü Android işletim sistemine sahip bir fotoğraf makinesi olarak piyasaya sunulmuştu. Özetle Leica, Android dünyasına çok da yabancı sayılmaz.

  Huawei Enjoy 5S-arka Öte yandan Alman ve Çinli şirketlerin, işbirliklerine ilişkin yapısal detaylar henüz açıklanmış değil. Bu noktada Huawei marka telefonlarda kırmızı ‘Leica’ logosunu görmek ise sürpriz olmaz. Geçtiğimiz yılı küresel pazarlarda 100 milyonu aşkın akıllı telefon satışı ile kapatan ve Apple’ın ardından en çok satış gerçekleştiren üçüncü marka olmayı başaran Huawei adına Leica hamlesi, 2016’ya dair ilk önemli adımlar arasında. Şirketin sonraki modellerinde oldukça iddialı kameralarla karşılaşılması olası.

  Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN