Huawei Kirin 980 adından çokça söz ettirecek

0

Yeni bilgilere göre Huawei’nin sonraki ‘yıldızı’ Kirin 980 işlemcisi, gücüyle kendisini hissettirecek…

Huawei’nin mobil işlemci tarafındaki gücü tartışmasız bir noktaya doğru ilerliyor. Çin merkezli şirket, kendi akıllı telefonlarını adeta ‘uçuran’ işlemcileriyle kendini ispat etmeyi bir kenara bırakıp neredeyse sektörde çizginin yerini belirlemeye doğru ilerliyor. Bu noktada teknoloji şirketinin yakın zamanda tanıtılması beklenen ‘sonraki’ işlemci modeli Kirin 980’in bir diğer dikkat çekici kilometre taşı olması bekleniyor. Bu açıdan heyecanla beklenen Kirin 980, öncülü Kirin 970’in üzerine neler getiriyor, hangi yönleriyle öne çıkacak gibi sorular ise yanıt bekliyordu ki bir takım yeni bilgiler teknoloji kamuoyunda yer buldu.

Buna göre Kirin 980, ARM mimarisine dayalı en güçlü işlemci olacak. 2.8 GHz’lik maksimum saat hızlarında çalışabileceği iddia edilen Kirin 980’in bunu 4’er adet Cortex A77 ve Cortex A55 çekirdeği ile sağlayacağı kaydediliyor. Söz konusu çip setinin TSMC’nin 7nm FinFET hattından çıkacağı da dikkat çeken bir diğer ayrıntı.

NPU ile geliyor

sine sahip bir UI (yapay zeka) ünitesiyle (NPU olarak adlandırılıyor) geleceği belirtilen yeni Kirin işlemcisinin gerek kamera gerekse ekran ve pil tüketimi konusunda son derece yetenekli olacağı bildiriliyor.

Kirin 980’in görüleceği ilk akıllı telefonların ise 6.39 inçlik LCD ekrana sahip olabileceği tahmin edilen Huawei Mate 20 serisi olacağı belirtiliyor. Daha sonra hangi modellerin söz konusu işlemciye sahip olacağı ise önemli bir soru işareti durumunda.

NOT: Görsel temsilidir.

Cevap bırakın